Ritka vendég, egy kócsag jelent meg Pápán
Hazánkban is ritkán látható madár, egy nagy kócsag tűnt fel január végén Pápa mellett. Egy helyi fotósnak sikerült megörökítenie a madarat.
Beszámolója szerint a "Dunántúl Athénjaként" emlegetett város környékén is különlegesnek számít ez az értékes madár. Pápa keleti határában, az Edvy-Malom mellett folyó Tapolca-Bakony-ér medernél sikerült lencsevégre kapni a kócsagot, ahogy éppen eleség után kutatott.



A nagy kócsag a gémfélék családjába tartozó gázlómadár, régies neve nemes kócsag.
Leggyakrabban Észak-Amerikában, Afrikában, Ázsiában és Ausztráliában fordul elő, ritkábban Európa déli részén is előfordul. A sziki és nádas mocsarak, árterek területén él.
Testhossza 85-100 centiméter, szárnyfesztávolsága a 140-170 centimétert is eléri, súlyuk 1030 gramm körüli, a tojó mintegy 960 grammot nyom. A nagy kócsag tollazata kikelésétől fogva fehér, költési időn kívül csőre sárga, lába barna, arcbőre zöldes. Halakat, kétéltűeket ,bogarak, vízi rovarokat, kisemlősöket fogyaszt.
Nálunk általában februártól novemberig tűnnek fel. Európán belül Magyarország a faj egyik legjelentősebb előfordulási helye. Elsősorban a Tisza-tó és a Kis-Balaton vidékén nádasokban és ártéri erdőkben fészkelnek. Korábban nagyobb volt az állományuk, de a folyószabályozások, a mocsarak lecsapolása, és a dísztollaik miatt történő vadászat miatt számuk megcsappant. A múlt század elején még külön kócsagőrt is alkalmaztak, melynek feladata az volt, hogy a töredékére zsugorodott állományt megvédje. Végül az 1970-es években a nagy kócsag hazai állománya újra növekedésnek indult.
A kócsagállományt a 19. században tizedelte meg a kócsagtoll viselésének divatja, azóta az állomány regenerálódik. A brit Királyi Madárvédelmi Egyesület, mely ma Európa legnagyobb közhasznú természetvédelmi szervezete, 1889-ben alapvetően a kócsagirtás (pontosabban a dísztollkereskedelem) megfékezésére jött létre. Vönöczky Schenk Jakab a hágai madárkongresszuson felolvasott dolgozata nyomán a védelem érdekében gyűjtés indult Hollandiában, de német és angol területeken is, sőt még hazánkból is befolyt egy kisebb összeg. Így lehetett felfogadni az első magyar természetvédelmi őrt, egy kócsagőrt a Kis-Balatonon.
A nagy kócsag, a magyar természetvédelem szimbóluma fokozottan védett, természetvédelmi értéke 100.000 forint - írja a Wikipédia.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!