Rájár a brüsszeli rúd Orbánékra: túlzottdeficit-eljárást javasol a magyar kormánnyal szemben az Európai Bizottság
Az Európai Unió új javaslati csomagja az EU hosszú távú versenyképességének, jólétének és globális vezető szerepének fokozását tűzte ki célul, és ennek érdekében szigorú államháztartási rendszereket követel a tagállamoktól.
A Portfolio beszámolója szerint
A frissen kiadott jelentés csak az első lépés a túlzott hiány esetén követendő eljárás megindítása felé. A nemzeti értékelések és a Gazdasági és Pénzügyi Bizottság véleményének figyelembevételével az Európai Bizottság javasolja a 27 tagállam vezetőit tömörítő Tanácsnak, hogy 2024 júliusában nyissa meg az eljárásokat azokkal az országokkal szemben, amelyek nem felelnek meg az előírásoknak.
A kormányokat felkérik, hogy biztosítsanak támogató üzleti környezetet, javítsák az oktatási rendszerek hatékonyságát, könnyítsék meg a finanszírozáshoz való hozzáférést a piaci szereplők számára, építsenek ki integrált kutatási és innovációs ökoszisztémákat, valamint gyorsítsák fel a zöld és digitális átállást. Mindezek mellett a nemzeti költségvetések rendbetételét is sürgetik.
– írja a Telex.
A szabályokat azért hozták létre, hogy elkerüljék a 2008-as gazdasági válság során tapasztalt helyzeteket, amikor több ország magas hiánya és sok adóssága majdnem magával rántotta a többieket is.
Az Eurostat adatai szerint
Az eredeti 2023-as célt sem sikerült tartani, és az idei évre kitűzött 2,9 százalékos terv is már 4,5 százalékra módosult, amit áprilisra lényegében elértünk.
Az eljárás elindítása elsőre nem jár semmilyen büntetéssel, de a tagállami pénzügyminiszterek pénteken ülnek össze az EU Tanácsában, ahol a tavaszi gazdasági csomag is téma lesz. Szeptemberben az uniós tagoknak – már a soros magyar tanácsi elnökség alatt – négyéves nemzeti tervet kell bemutatniuk a kiadási céljaikról, befektetésekről és reformokról.