Parragh László szerint a vártnál lassúbb lesz a kilábalás
A Népszavának nyilatkozott Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. A lap felvetésére, miszerint nem mindig egyértelmű, hogy Parragh a cégek képviselőjeként vagy épp a kormány gazdaságpolitikai tanácsadójaként nyilatkozik, azt mondta: „Én mindig a cégek nevében beszélek. A félreértés az lehet, hogy a kamarában sokszor ugyanazokkal a problémákkal szembesülünk, mint a gazdaságpolitikusok. Nem arról van szó, hogy én felvezetem a kormány döntését vagy tesztelem a közvéleményt. Hanem, hogy világosabban, konkrétan fogalmazhatok.
A kata szigorításával kapcsolatosan ugyanezt a problémát így érzékeltette: „A kata, mint adó, 70-80 ezer kisvállalkozásra volt kitalálva. Azzal, hogy végül 450 ezer munkavállaló katás lett, az azt jelentette, hogy
Ebben az esetben egyik oldalon védenem kell a mikrovállalkozót, míg a mérleg másik oldalán ott a makrogazdasági egyensúly, amire szintén tekintettel kell lenni.”
A kamarai hozzájárulásról úgy vélte, hogy egyszerűbb lenne eltörölni, és akkor az így kieső ötmilliárdot adófizetői pénzből a kormánnyal pótoltatni,
A gazdasági növekedésről azt mondta, hogy szerinte a vártnál lassabb lesz a kilábalás, mert a gazdaság minden szereplője, a vállalkozások és a munkavállalók egyaránt óvatossá váltak az elmúlt évek sokkjai miatt. Azonban azt gondolja, ha beindul a növekedés, az már tartós lesz. Szerinte, bár belső gondjaink is vannak, az igazi nehézségeket a külpiacok bizonytalansága okozza: a magas energiaárak, az Ukrajnában és a Közel-Keleten zajló háborúk, illetve a német gazdaság gyengélkedése.
A kormányzaton belüli konfliktusokról azt mondta, hogy szerinte érthető, hogy minden miniszter a saját tárcájára koncentrál, nyilván ütközik a gazdasági miniszter növekedéspártisága, hiszen onnan érkezhetnek az adók, és a pénzügyminiszter egyensúlyra való törekvése. Amikor a jegybankra, mint további szereplóre kérdezett rá a lap, Parragh azt mondta, ezt a vitát nem kívánja újra nyitni, örül, hogy nyugvópontra jutottak a kedélyek.
Abban viszont biztos, hogy a magyar munkaerőpiacnak tartós munkaerőhiányra kell berendezkednie.