„Őrült dolgok történnek”: ilyen az élet a megszállt ukrán atomvárosban
Enerhodarban több mint 50 000 ember élt. Az orosz csapatok majdnem hat hónapja megszállás alatt tartják a települést. Az egyik ottélő szerint olyan ez, mint egy kettős megszállás, hiszen a várost és az atomerőművet is elfoglalták. A Guardian beszámolója szerint mindezek ellenére az atomerőmű dolgozói kötelességüknek érzik, hogy ott maradjanak. Pedig az ukrajnai atomenergiaszektor dolgozói törvényileg mentesülnek a sorkatonai szolgálat alól.
A helyzet drámaian megváltozott 10 nappal ezelőtt, amikor az oroszok lőni kezdtek az állomásra. Eltalálták a nagyfeszültségű vezetéket, az állomás területén lévő épületeket és a kiégett nukleáris üzemanyag-tárolót. A város több órára áram nélkül maradt.
Enerhodar egy fiatal város, az invázió után viszont azonnal bezárták az óvodák és az iskolák, már egyre kevesebb gyerekzsivajt lehet hallani.
A városban hideg-meleg víz, villany van, viszont a három mobilszolgáltató helyett egy orosz „no name” cég jelent meg. És bár több internetszolgáltatót is helyreállítottak, a forgalom most már Oroszországon keresztül halad, így több oldalt letiltottak, másoknak pedig az elérhetőségét korlátozzák.
Az orosz propaganda nem csak az internetet, de a várost is ellepte. A város összes óriásplakátját is az orosz propaganda terjesztésére használják. Ezeken Putyitól származó idézeteket lehet olvasni. Előtte a második világháború szovjet tábornokainak és a Szovjetunió hőseinek portréi voltak kiplakátozva. A városháza felett és több hivatalos intézmény falára az orosz zászlót tűzték ki.
A helyi kórházban az orvosok továbbra is kitartanak. Ám hiába kapnak munkájukért fizetést, óriási problémák vannak a gyógyszerek beszállításával, így jelenleg nem túl jó ötlet kórházba kerülni.