Operatív törzs: „Nem küldenek haza 30 ezer embert a kórházakból”
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteki tájékoztatóján elmondta, újabb magyaroknál mutatták ki a koronavírus-fertőzést, ezzel 1763 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. 156 halálos áldozata van már itthon a kórnak, mind a 14 új elhunyt krónikus beteg volt. 207-en gyógyultan távoztak a kórházból.
A tisztifőorvos azt is elmondta,
lassan belépünk a tömeges megbetegedések szakaszába, ezért szabadítanak fel minél több kórházi ágyat.
Azt is hozzátette, ezeknek az ágyaknak a nagy része eddig kihasználatlan volt, tehát nincs szó arról, hogy nagyjából 30 ezer beteget hazaküldenének a kórházakból. A Nemzeti Népegészségügyi Központhoz eddig még senki sem fordult panasszal amiatt, hogy az ágyfelszabadítási akció keretében úgy bocsátották el a kórházból, hogy az az állapotában romlást okozhat.
Müller arról is beszélt, hogy minden hazaküldött betegnek két zárójelentést kell kapnia. Az egyik egy orvosszakmai, amely tartalmazza azokat az információkat, amelyek alapján a családtagok megtudják, milyen gyógyszerekre, kezelésekre lesz szüksége otthon.
Azt is elmondta, az idősotthonok ellenőrzésével nem elsősorban a hiányosságokat akarják feltárni, hanem segíteni szeretnének az intézményeknek. Hozzátette, Budapesten már több mint 18 ezer maszkot osztottak ki idősotthonoknak, fenntartótól függetlenül.
A kérdésre, hogy fertőzhet-e kétszer is a vírus, azt mondta: „rendkívül érdekes egy jószág ez a vírus”, egyelőre biztos információk erről nincsenek, zajlanak a kutatások, de elvileg termelődik valamiféle ellenanyag a fertőzésen átesőkön, ugyanakkor az kérdéses, hogy ez védettséget ad-e. Azt mindenesetre kiemelte, hogy mindenképp kellő óvatossággal kell eljárni.
Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, a kijárási korlátozásokkal kapcsolatban eddig 11 705 figyelmeztetést adtak, 4801 helyszíni bírságot szabtak ki és 4000 szabálysértési eljárást is indítottak.
Arról is beszélt, hogy 350 fővel csökken naponta a hatósági házi karanténban lévők száma, de még így is 14 ezernél többen vannak karanténban, őket pedig ellenőrzi a rendőrség. Nyomoznak kórházakban eltűnt egészségügyi védőfelszerelések ügyében is, de erről részletesebb tájékoztatást nem adott.
Kiss a motorozással kapcsolatos kérdésre válaszolva kifejtette, hogy motorkerékpárt csak alapos indokkal (például munkába járáshoz) lehet használni, a hobbimotorozás nem megengedett.