"A közönségtől kapott szeretetből építkezünk" – interjú a 15 éves Ocho Machóval
Május 12-én tartja 15. születésnapi buliját a Barba Negra Trackben az Ocho Macho zenekar. A nyolctagú csapat folyamatos építkezéssel jutott el mostani népszerűségéig, de a Nagy-Szín-Pad verseny három évvel ezelőtti megnyerése különösen nagyon lendített rajtuk.
Erről is mesélt Kirchknopf Gergő frontember, valamint szóba került az is, mitől válhatott legnagyobb slágerükké a Jó nekem, vágynak-e spanyol nyelvterületre, és alapvetően bulizenét játszó együttesként mekkora szerintük a szövegeik jelentősége.
– Hogyan alakult ki a zenekar fúvósokkal és latin életérzéssel felturbózott hangzásvilága? Milyen hatások értek benneteket, kik voltak az előképeitek?
– 2003-ban Kőszegen, egy családi ház pincéjében, egy baráti társaság zenélgetett céltalanul a saját örömére. Amikor én is odatévedtem megbeszéltük, hogy megtanulunk kb. 40 dalt mindenki ízlésvilágából. Így lett a nagy eklektika, amit a mai napig viszünk tovább, hiszen még mindig hisszük, hogy a zene nem akar kategorizálódni a mi életünkben.
– A szombathelyi származásotok mennyire hangsúlyos számotokra, milyen erős szálakkal kötődtök a városhoz?
– Mára már azt kell mondjam, nagyon "innational" a zenekar, ami alatt azt értem, hogy anno Kőszegen alakultunk, de ma már a tagok fele Budapesten száll be a buszba, annak ellenére, hogy zalaegerszegi, zalalövői, hajdúszoboszlói. A másik fele pedig Kőszeg-Szombathelyről indul. Mégis mindannyian kötődünk Kőszeghez és Szombathelyhez, itt vagyunk igazán otthon.
Barátaink pontosan tudják, mennyi nehézségen vagyunk túl, mennyi munkával jár a “siker”. Persze ezek édes gondok, de a nehézségek okoztak azért borús időszakokat is bőven. Ettől függetlenül hiszünk a szamárlétrában és alázattal dolgozunk tovább.


– Három éve nyertétek meg a Nagy-Szín-Pad versenyt. Visszatekintve mennyit lendített a karriereteken ez a győzelem?
– Nagyon örömteli érzés volt szembesülni az általunk sem ismert ténnyel, hogy mennyien szavaztak ránk, mennyien szeretik a zenénket. A médiamegjelenések löktek egy nagyot, az – amúgy már egész jól működő – gépezeten, új erőre kaptunk. A Nagy-Szín-Pad miatt az ország olyan szegleteibe is eljutott a zenekar híre, ahol korábban nem ismertek bennünket.
– Milyen sarokpontokat tudnál még kiemelni az elmúlt 15 évből, aminek eredményeképp ma ott tartotok, ahol?
– Ahogy már említettem, ránk nem jellemző a siker megfogalmazása és üldözése, inkább a munkába, a zenélésbe vetett hit. Természetesen azért így is begyűjtöttük a pofonokat, de ezekből tanulva igyekszünk tudatosan tervezni a jövőnket. Fontos állomás volt minden hazai és külföldi fesztivál is.
Például amikor 2011-ben a SZIN-ről mentünk Ausztriába a Sunsplash (Wiesen) fesztiválra, ahol Gentleman előtt játszhattunk, megérte a sok kilométert. Vagy amikor egy erdélyi koncert után színpadról le és utazás Sopronba a Volt fesztiválra.
Előfordul, hogy négy bulink van egymás után az ország különböző szegletében. Az ilyen „túrákon” kifacsaródunk, nagyon elfáradunk, de minden percét élvezzük és feltölt minket a közönségtől kapott energia!
– A Jó nekem a mai napig a legnépszerűbb slágeretek, a YouTube-on összesen már 25 millió megtekintés felett jár. Mit gondolsz mit tud ez a dal, ami miatt eljuthatott erre a szintre?
– Azt szoktam mondani, hogy ez a dal már önálló életet él. A mai napig kapjuk a feldolgozásokat, amit csak azért nem hallgatok meg, mert szeretném az eredeti dal lelkületét megőrizni magamban és úgy színpadra vinni. Sokat köszönhetünk a Jó nekemnek, kétségtelen, hogy viszi a zenekar hírét és hozza az embereket a koncertekre. Pedig ez egy egyszerű dalocska, de talán ez a titka is egyben. Nem kell mindig túlmagyarázni a dolgokat. Hiszem, hogy ez a dal fentről jött és velünk, rajtunk keresztül üzen valamit.
– Mennyire lebeg azóta előttetek, amikor új számokat írtok, hogy ezt a sikert meghaladjátok? Célotok egyáltalán?
– Soha meg sem fordult a fejünkben. Hála Istennek, a 90 perces koncerteken a közönség velünk énekli a többi dalt is és bizony mára már jól át kell gondolnunk, hogy mi fér bele az adott esti repertoárba és mi nem. Így viszont tudunk akár 4 állomáson keresztül egyfajta megújulásban, frissességben maradni.
Ha újat alkotunk, nem szeretnénk hasonlítani egyetlen korábbi dalunkhoz sem. Minden dal születése egy különleges élmény, mi csak segítjük a világrajövetelét.
– Nyolcan vagytok a zenekarban, mennyire demokratikus a közös munka? Kompromisszumos döntéseket hoztok, vagy frontemberként te mondod ki a végső szót, ha valamiben nem juttok közös nevezőre?
– Mára már elfogadtuk egymást és megvannak a feladatkörök. Úgy szoktam fogalmazni, hogy demokratikus diktatúra van, hiszen vannak helyzetek, amikor az idő nem engedi meg, hogy nyolcan döntsünk. Szerencsére a többiek megbíznak bennem és a tudásom legjavával próbálok ilyenkor dönteni.
– Alapvetően bulizenét játszotok, mekkora jelentősége van ezt figyelembe véve a szövegeknek? Fontosnak tartod, hogy a közönség ne csak táncoljon a dalaitokra, de azonosuljon is azok mondanivalójával?
– A vidám zenei stílus nem jelenti azt, hogy ne figyelnénk és reagálnánk a környezetünkre, a világunkra. Azt gondolom, az elmúlt években a négy nagylemezen több komolyabb témát is boncolgattunk. A legjobb ihlet pedig mindig a MOST és a jelen történések. Mindig kint van egy antenna, ami ezeket az adásokat fogja.
Az évek során nagyobb hangsúlyt fektettünk a dalszövegeinkre, szeretnénk üzenni ezeken keresztül, de a zenénkhez hozzátartozik a kikapcsolódás, az önfeledt szórakozás is.
Az emberek túl vannak terhelve, jár nekik is az igényes élőzenére táncolás. Minket maximálisan feltölt a közönség mosolya és a tőlük kapott szeretet. Mi ebből építkezünk.


– Volt már alkalmatok spanyol nyelvterületen zenélni? Ha nem, szerepel a terveitek között akár egy spanyolországi, akár egy latin-amerikai turné?
– Igen, volt szerencsénk Madridban koncertezni a Pancho (Puskás Ferenc emlékére írt) dalunk kapcsán. Egy madridi zenekar talált akkor ránk a myspace-en és így hoztunk össze egy spanyol-magyar bulit. Óriási volt. Természetesen örömmel mennénk latin-amerikai turnéra, de azt gondolom, hogy nekünk elsősorban itthon van dolgunk. Még rengeteg mosolyt szeretnénk begyűjteni... :-)
– Mire számíthat a közönség a május 12-i jubileumi koncerten?
– A felejthetetlen, egyedi koncertélmény mellett különleges hangzással, látványos fénytechnikai- és látványelemekkel, vendégfellépőkkel (többek közt Deniz, KRSA, Dannona) és további meglepetésekkel kedveskedünk majd a vendégeknek. Rég nem játszott dalokra, áthangszerelt slágerekre, leporolt és felújított dallamokra lehet számítani ezen az estén, de természetesen az új, Dönts! című lemezünkről is játszunk majd, amely időközben aranylemez lett.
– A Sziget nagyszínpadát már kipipálhattátok, ez alighanem a hazai zenekarok jó részének legnagyobb álma. Vannak még ehhez hasonló ambícióitok? El tudjátok képzelni magatokat például az Arénában?
– Így van, a Sziget nagyszínpadán állni egy óriási, fenomenális, felejthetetlen élmény volt.
Ha egyszer eljutunk az Arénába egy önálló koncerttel, akkor az lesz az az este, amikor beteljesedik a legnagyobb álmom.
De már most szólok, hogy utána minimum egy héten belül a próbatermeben szeretnék lenni és további dalokon dolgozni!