Nyomtalanul eltűnt egy tenger alatti obszervatórium Németország északi részén
Rejtélyes módon eltűnt egy, a Balti-tenger mélyén lévő nagyméretű, tudományos adatokat gyűjtő állomás - számolt be róla a BBC.
A Boknis Eck Obszervatóriumot a német GEOMAR Hemholtz óceánkutató központ telepítette a tenger fenekére 300 ezer euróért (közel 100 millió forint) 2016-ban.
A kapcsolat augusztus 21-én szakadt meg az állomással. A központ búvárokat küldött arra, hogy megnézzék, mi történt, de ők legnagyobb meglepetésükre azt látták, hogy az obszervatórium eltűnt, az adatok továbbításáért felelős kábel pedig nagyon megrongálódott.
Egy képet is közzétettek erről:

A megfigyelőállomás Németország északi részén, egy Kiel feletti elzárt területen működött, ahová hajók és halászhajók sem mehetnek be.
Adatokat gyűjtött a vízhőmérsékletről, tápanyagokról, sótartalomról, a vízáramlás sebességéről, valamint a klorofill- és metánkoncentrációról, amelyek fontosak a helyi ökoszisztéma egészségének vizsgálata szempontjából.
Az obszervatórium utoljára rögzített pozíciója szerint 1,8 kilométerre volt Németország partjától, a dán határtól délre, 22 méter mélységben. Elég nagy eszközről van szó, hiszen összesen 740 kilós minden részével együtt. A GEOMAR képviselői szerint éppen ezért nem is mozdulhatott el, csak úgy.
"Először csak kommunikációs hibára gondoltunk, de az egész berendezés eltűnt, a búvárok csak hűlt helyét találták. Amikor leértek a tenger fenekére, csak az elszakadt kábelt találták meg, amely teljesen összeroncsolódott"
- mondta Hermann Bange projektkoordinátor.
Az óceánkutató központ szerint szándékosan rongálhatták meg és távolíthatták el a megfigyelőállomást. Értesítették a történtekről a német rendőrséget, akik már vizsgálódnak is az ügyben.
A kutatóintézet reméli, hogy a helyi lakosok is tudnak segíteni, ezért várják az esetleges hasznos információkat az obszervatórium eltűnésével kapcsolatban.