„Nyerjük vissza a szavainkat és a szabadságunkat” – a szabad oktatásért és kultúráért tüntettek az SZFE előtt
Péntek este tüntetés volt az SZFE előtt, ahol a szabad oktatásért és kultúráért álltak ki.
Sokan gyűltek össze Budapesten, a Vas utcában és a környékén, hogy részt vegyenek a Színművészeti Egyetem előtti demonstráción.
Bródy János dalai után Iványi Gábor lelkész, az Oltalom Karitatív Egyesület alapítója beszélt arról, hogy szerinte az SZFE diákjai nagy kockázatot vállaltak, mikor a szabadság mellett álltak ki. Úgy vélte, hogy aki most kiáll, az számíthat a hatalom haragjára. Szerinte nagy dolog, hogy a hallgatók és oktatók is együtt demonstrálnak, mert nem akarják, hogy a munkájukba beleszóljanak. Azt is megjegyezte, hogy bár sokan szolidárisak velük, mégis sokan hallgatnak még. Azt a csendet pedig meg kell törni - mondta. Úgy véli, hogy a politikusok nem hoznak valódi áldozatot, és csak az egymás elleni játszmákkal foglalkoznak.
"Ébresztőt fújtatok a politikusoknak, hogy valódi áldozatot kell hozni"
– mondta Iványi.

A színésznő és egyetemi oktató Fullajtár Andrea Bibó István: A szabadságszerető ember politikai tízparancsolatát olvasta fel.
Szirtes Ágnes színművész azt mondta, hogy meghajtja magát a fiatalok előtt, ahogy kiállnak az igazukért és példát mutatnak. Beszélt arról, hogy nem gondolta volna, hogy jöhet olyan idő, amikor a legelesettebbektől vesz el a hatalom.

A 21 év óta a gyerekszegénység ügyét szolgáló L. Ritók Nóra arról mesélt, hogy egyre nehezebb a munkájuk. Nem érti a döntéshozókat, mert ahol van erőforrás, van hatalom, ott felelősségnek is kéne lennie. Úgy véli, hogy ő már csak a tűrt kategóriába fér be. Az Igazgyöngy Alapítvány pénzét megfelezte a kormány, de a civilek összeadták az elvont 8,5 millió forintot. Nem érti miért kell inkább üres stadion, mint a szegények segítése.

Az Örkény Színház színésznője, Bíró Kriszta azzal kezdte, hogy azért áll a színpadon most, mert utálja, hogy ott kell állnia. Ő az egyetemen lett az az ember, aki most. A gyereke is ide jár, és kiáll most érte is. Ahogy kiáll a szegény gyerekeket oktatókért, akikkel szolidaritást kell vállalni. Végül Karinthy Frigyes: Hazám és „Hazám” című művéből olvasott fel.
Molnár Áron, NoáR arra biztatta az SZFE diákjait, hogy tartsanak ki. Arról beszélt, hogy milyen fontos a szolidaritás, le kell győzni a félelmet. Úgy vélte, hogy egyes szavakat a hatalom kisajátított, ezért vissza kell venni a szavakat és a szabadságot. Nem szabad engedni, hogy a liberális szó szitokszó legyen, mert az szabadelvűséget jelent, nem mást. Megjegyezte, azt is, hogy
a civil vagány és menő.
Lázár Kati színész egy történetet mesélt el egy öregemberről, aki talál egy magot, amit elültet, bár tudja, hogy az majd a jövő nemzedékének fog teremni. És most ő is úgy érzi, hogy elültet egy szemet, hogy jó legyen az új generációknak.
Szalay Kriszta színművész arról beszélt, hogy szerinte a hatalom most arra vár, hogy az emberek csukják be a szájukat, miután kinyitották, hogy a torkukon letoljanak valamit. Úgy véli, hogy "nyikhaj politikusok" vezeti az országot és lenyúlnak mindent. De ő inkább a hősökről beszél, akik megszervezik a tüntetést, segítenek a szegényeken. És az egyetemistákról, akik példaképpé válnak és benne lesznek majd a történelemkönyvben.
"Ezek a diákok nem vihetik el a balhét, értünk teszik"
– mondta.
A végén Galkó Balázs egy József Attila verset adott elő, és a PaDöDö is színpadra lépett.
VIDEÓ: Az eseményről ITT
Az SZFE hallgatói vasárnapra meghirdették a Harmadik figyelmeztetés akciójukat, ahol élő láncot szeretnének alkotni az egyetem és a Parlament között, hogy átadják a követeléseiket.
Képek a tüntetésről:






