Nem vonatkozik a karantén a családtagokra, ha a gyereknek egy osztálytársa miatt rendelik el
Müller Cecília a keddi tájékoztató elején ismertette, hogy a fertőzöttek között továbbra is a fiatalok vannak túlnyomó többségben: a 20-29 éves korosztály a legérintettebb, de a közvetlenül alattuk és fölöttük lévők is sokkal jelentősebben bevonódtak.
A tisztifőorvos emiatt újra a védekezési szabályok fokozott betartását kérte, élen a maszkviseléssel és a távolságtartással.
Beszélt az új eljárásrendről is, ami állítása szerint igazából régi-új, hiszen az előzőben is ugyanúgy szerepelt sok rendelkezés, csak talán kevésbé figyeltek fel rá.
Alapvetően finomhangolás történt, lényegi változtatás nem, kivéve a 10 napra csökkentett karantént – mondta el Müller Cecília, hozzátéve: továbbra is a közösségi terjedés megakadályozása a cél.
A rendőrség részéről Kiss Róbert közölte, tegnap óta a külföldről hazatérőknek is 10 napos a karantén, nem magyar állampolgárok pedig továbbra is kizárólag külön engedéllyel léphetnek be az országba.
Tegnap 3062 főnek rendeltek el karantént, összesen 25212 fő van karanténban.
Kiss kiemelte, hogy lehet elektronikus ellenőrzést is kérni a személyes, rendőri helyett, ez tovább csökkenti az érintkezések okozta fertőzésveszélyt.
Az elmúlt nap során 22 esetben hívtak rendőrt járművön utazókhoz, mert nem hordtak maszkot, üzletekben pedig 27 fővel szemben intézkedtek.
Ezek az intézkedések elmondása szerint differenciáltak, helyszíni bírságot csak súlyosabb vagy ismételt szabálysértés esetén alkalmaznak.
Kérdések
Mi változott, milyen esetben rendelhet el a háziorvos PCR tesztet az új eljárásrend szerint? – Minden esetben, ha gyanúsnak találja az őt felkereső személyt. Sőt, külön meg is kérte az orvosokat, hogy tegyenek így.
Személyautóban együtt utazva órákig idősekkel elég biztonságos-e a maszkviselés? – Az idősek hátul üljenek, és csak akkor, ha tünetmentesek, egyébként hívjunk mentőt. Ha viszont nem köhögnek, alapesetben elég védelmet biztosít a maszk.
Ha egy osztályban megjelenik a vírus és digitális oktatásra állnak át, mert valaki megfertőződik, akkor az oda járó gyerekek családtagjai is karanténba kerülnek? – NEM, mivel az osztálytársak lesznek csak szoros kontaktok, az ő kontaktjaik (jellemzően a családtagok) már nem számítanak annak.
Mikor térhet vissza az iskolába az a tanuló, aki kontaktnak számít, de nem szűrték? – Ha nem mutat tüneteket, akkor 10 nap után. Ha mutat, akkor hívnia kell a háziorvost.
Mennyi teszthez szükséges reagens áll rendelkezésre? – Elegendő, tavaszhoz képest nincs probléma.
Mikor kell személyesen orvoshoz menni és mikor elég telefonon? – Müller a telefonos kikérdezést javasolja, ha mindenképp személyesen kell, akkor pedig egyeztessenek időpontot, hogy a váróban ne gyűljön fel tömeg.
A lázmérést hogyan kivitelezik az iskolákban, hogy ne gyűljenek fel sorok? – Ha több bejárat van, akkor oszoljon el a tömeg, a személyzet és a lázmérők számát is sokszorozni kell lehetőség szerint.
Elég-e a szülői igazolás a náthás tünetek esetén, hogy tehermentesítsék a gyermekorvosokat? – Nem elvárható a szülőktől, hogy meg tudják ítélni a tünetek súlyosságát, egyelőre maradnak a vizsgálatok.
Látnak-e különbséget a tünetekben, lefolyásban tavaszhoz képest? – Sokkal többet tudnak már a vírusról, a jelek szerint nem csak a légutakat, hanem a teljes szervezetet igénybe veszi. Emiatt teljesen más, mint az influenza, össze se lehet hasonlítani vele. A tisztifőorvos "rendkívül érdekes és ellenálló kórokozónak" nevezte, amelynek a lefolyása széles határok között mozog.