„Nem istent akarunk játszani” - etikai kódex készült orvosoknak, hogyan dönthetnek arról, ki kerüljön lélegeztetőgépre
Az elmélet mellett gyakorlati tanácsokat is adnak egy-egy helyzetre.
„Vagyis akkor, amikor szükség lenne valamilyen ellátásra, és döntéshelyzetbe kerül az ellátó személyzet: A-nak vagy B-nek adják a kritikus forrást.
Ekkor kell etikus alapokon álló döntést hozni” – mondja Hegedűs Zsolt. Ebben a helyzetben a betegek állapotának objektív orvosi felmérése kell a döntéshez.
"Nem istent akarunk játszani. Éppen ezt akarjuk elkerülni. Próbáljuk ezt a súlyos szituációt emberi tudás és szakértelem, illetve nagyon gondosan mérlegelt etikai elvek mentén, amennyire tisztán csak lehet, megoldani"
– mondja. Szerinte az is elengedhetetlen, hogy a döntéshozatalba bevonják a beteget és a családot is.
A végső döntést egy külön csapat segítségével hozzák meg. A kezelőorvos információkat ad a triázscsapatnak, akik csak a betegek állapotának felmérésével, majd rangsorolásával foglalkoznának, valamint a páciensek tájékoztatásával.
„A beteg és a hozzátartozók tájékoztatása az egész folyamatban már szinte az első pillanattól kezdve meg kell, hogy történjen” – mondja az orvos. A kritikus helyzetről a betegeket is informálni kell, és meg kell kérdezni őket, hogy ha súlyosbodik az állapotuk, szeretnék-e, hogy gépre tegyék vagy újraélesszék.
Ha előfordul olyan helyzet, hogy két azonos túlélési esélyű beteg között kell dönteni, akkor megengedett a sorsolás, de ezt dokumentálni kell. Az orvos szerint ez igen extrém eset, és bízik benne, hogy ilyen nem fordul elő.