Nem elég a koronavírus - minden idők legmelegebb éve jöhet idén
Az Egyesült Államok óceán- és atmoszféra-hivatala számításai szerint 50-75% esély van arra, hogy az idén meg fog dőlni a négy évvel ezelőtti melegrekord. Erre utal, hogy
már az év eleje óta számos hőmérsékleti rekord megdőlt az Antarktisztól Grönlandig, annak ellenére, hogy ellentétben 2016-tal, 2020 nem az El Niño éve, amellyel a rendkívüli hőséget szokták magyarázni.
Bár a brit meteorológiai intézet (Met Office) legfeljebb 50%-os esélyt ad a rekorddöntésre, azt valószínűnek tartják, hogy tovább tart a rendkívüli meleg évek korszaka, amely 2015 óta így is a leghosszabb a hőmérséklet-mérés 1880-as bevezetése óta.
Az idén mérték minden idők legmelegebb januárját, amikor még számos, az Északi-sarkkör közelében lévő országok fővárosai sem láttak havat. Februárban egy Déli-sarki kutatóállomáson először mértek több mint 20 Celsius-fokot, múlt vasárnap pedig Grönlandon 6 Celsius-fokot, soha ennyit áprilisban. Az év első harmadában Kelet-Európában és Ázsiában 3 Celsius-fokkal volt melegebb az átlagnál, de néhány nappal ezelőtt 34 Celsius-fokos hőség volt Los Angeles belvárosában.
A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a karantén jótékony hatása az atmoszférára csupán átmeneti, és nem hűtötte számottevően a Föld klímáját, mert továbbra is igen nagy mennyiségű az üvegházhatású gázok koncentrációja.
Éppen ezért továbbra is napirenden kell tartani a szigorúbb és hosszú távú intézkedéseket – nyilatkozta a Guardiannek
Karsten Haustein, az oxfordi egyetem klimatológusa, aki szerint a globális felmelegedés közel 1,2 Celsius-fokkal mutat magasabb hőmérsékletet, mint az ipari forradalom előtti időkben.
"Most a koronavírus-válsággal vissza nem térő esélyünk van arra, hogy felülvizsgáljuk választásainkat a közlekedési eszközeink és a fenntarthatóbb energia-termelés terén.”
Ugyanígy vélekedett Grahame Madge, a Met Office szóvivője, aki szerint a kormányoknak és a társadalmaknak bízniuk kell a tudományban, hogy megoldják az emberiség soron következő nagy problémáját, a klímaváltozást.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!