Müller Cecília: Lesz nemzeti oltóanyaggyár
Az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóját Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár kezdte, aki elmondta, hogy minden fennakadás, probléma vagy botrány nélkül tudták megrendezni az idei érettségiket. Hozzátette, hogy május 21-ig ugyan vannak még vizsgák, de ezek már jóval kisebb csoportokat érintenek egyszerre.
"A nehezén túl vagyunk"
- fogalmazott Maruzsa Zoltán, aki szerint "nem volt könnyű menet" az érettségi szervezése, nagy volt a nyomás, ugyanakkor helyesek voltak a számítások, a járvány lecsendesedett, a tanárok nem bojkottálták, a diákok pedig nem mondták le a vizsgákat.
Hozzátette, hogy az érintettek szigorúan betartották a biztonsági előírásokat. Majd köszönetet mondott az érettségizőknek, akik szerinte bíztak az intézkedésekben, a tanároknak és intézményvezetőknek is.
Müller Cecília a napi számokat ismertette elsőként. Az országos tisztifőorvos elmondta, 3178 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Meghalt újabb 9 idős krónikus beteg. Ezzel 392 főre emelkedett az elhunytak száma.
Müller Cecília kiemelte, hogy az elhunytak száma sajnos közel állandó, napi tíz körül alakul. Ugyanakkor örvendetes hírnek nevezte, hogy már 4. napja csökkenőben van az új igazolt fertőzöttek száma.
Az országos tisztifőorvos elmondta, hogy bizakodóak, a május 4-én kezdődött enyhítések hatásait ugyanakkor legalább kéz hétig figyelni kell, hogy változtat-e a dinamikán. Az eseményeket óvatosan és odafigyelve követik.
Müller Cecília arra is kitért, hogy pénteken, nemsokkal az operatív törzs sajtótájékoztatja előtt,
az Emberi Erőforrás Minisztériuma részéről Kásler Miklós, a Népegészségügyi Központ képviseletében Müller Cecília együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetemmel a nemzeti oltóanyaggyár létrehozásáról.
Ezzel olyan függetlenséget akarnak biztosítani a világpiactól, amely a folyamatos és biztonságos oltóanyag előállításának mérföldköve - mondta az országos tisztifőorvos.
Müller Cecília arról is beszélt, hogy szintén nagy előrelépés, hogy a gyógyszertárakban péntektől engedélyezték az FFP1, FFP2 és FFP3 típusú maszkok árusítását.
Az országos tisztifőorvos megjegyezte, hogy május 4-től több változás is történt, elsősorban vidéken.
A fővárosban és Pest megyében még mindig érvényesek az eddig korlátozások. Azt is elmondta, hogy ezeket addig szükséges fenntartani, ameddig az elhunytak számában nincs javulás.
Vidéken viszont elindult egy óvatos nyitás.
Müller Cecília tegnap a strandokról beszélt, ma pedig a vendéglátással kapcsolatos fontos teendőkre hívta fel a figyelmet. Elmondta, hogy minden olyan épület, ahol melegvíz-szolgáltatás van sokáig zárva tartott, ezért fontos, hogyan történik az újranyitásuk. Abban az esetben, ha hosszabb ideig nem nyitották meg a meleg vizes csapokat, akkor nagyobb az aeroszolos fertőzés veszélye, ideértve a legionella baktériumot is, amely csúnya tüdőgyulladást tud okozni azoknál, akik a koronavírus fertőzésnél is veszélyeztetettek, így például a krónikus betegséggel élők. vagy az idősek.
Az országos tisztifőorvos szerint nagyon fontos, hogy ha újraindítják ezeket az épületeket, fontos, hogy megfelelően kezeljék a meleg vizes tartályokat. Ha sokáig szünetelt a szolgáltatás, le kell üríteni a tartályokat, lefertőtleníti, majd hősokknak kitenni, mert azt a legionella baktérium sem bírja.
Müller Cecília arra is felhívta a figyelmet, hogy vidéken a szabadban, teraszokon, ahol lehetővé tette a jogszabály a tartózkodást, fogyasztást, kinyithattak a vendéglátóhelyek, ugyanakkor fontos, hogy továbbra is figyelni kell az alapvető szabályokra. Csoportos rendezvények továbbra sem tarthatók - tette hozzá. Az asztalokat távol kell helyezni egymástól, és azokat, amiket a vendégek az épületen belül használnak, például mosdók, alaposan fertőtleníteni kell, többször egy nap, akár óránként is. Vendégek részére pedig azt javasolja, hogy biztosítsanak fertőtlenítőt és papírtörölközőt.
Az országos tisztifőorvos kérdésre beszélt a Pesti úti idősotthonról is. Elmondta, hogy
a járvány kezdete óta 303 gondozott és 26 ápoló tesztje lett pozitív. 41-en hunytak el, a gyógyultak száma pedig egyre növekszik, jelenleg 60 gyógyult van.
Kérdésre azt is elmondta, hogy a Semmelweis Egyetem által elvégzett szűrések nem jelennek meg a hivatalos statisztikákban, ott csak azok vannak, melyeket orvos kér és az NNK laboratóriumában végeznek.
Müller Cecília arra a kérdésre, hogy mi kell ahhoz, hogy elmondhassuk: véget ért a járvány első hulláma, azt felelte, hogy ehhez a járványgörbét, főleg az új fertőzések számát kell figyelni. Most úgy tűnik, lemenőben van a járványgörbe, de folyamatosan kell figyelni az intézkedések hatásait, a lappangási időt figyelembe véve.
Az országos tisztifőorvos kérdésre azt is elmondta, hogy az egészségügyi szakmai kollégiumok tettek javaslatot azzal kapcsolatban, mely egészségügyi vizsgálatokhoz kellenek PCR vizsgálatok
A koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetője, Lakatos Tibor az online sajtótájékoztatón közölte: ismét védőeszközökhöz jutnak az alapellátásban, illetve az időotthonokban és a szociális intézményekben dolgozók.