Müller Cecília: Fokozatosan lehet majd megkezdeni az enyhítést, ennek még nincs itt az ideje
Emlékeztetett rá, hogy a kínaival együtt már ötféle (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Szputnyik V, Sinopharm) vakcina áll rendelkezésre Magyarországon. Azt kérte, hogy aki meghívást kap az oltásra, az ne mulassza ezt el, éljen vele, aki pedig még nem regisztrált, az tegye meg, hogy továbbra is tervezni tudják az oltás menetét. Most még továbbra is a regisztrált legidősebbeket (a kórházi oltópontokon) és a 60 év alatti krónikus betegeket (a háziorvosok) oltják, de ezzel egyidőben több idősotthonban is beadják a vakcinát, és zajlik az egészségügyi dolgozók második körös oltása is. Eddig 348 927 fő kapta meg az első, közülük 134 824-en pedig már a második dózist is.
Müller Cecília azt kérte, higgyünk a szakembereknek, akik a vakcinákat rendelkezésre bocsátják, miután alaposan megvizsgálták.
Ezeket folyamatosan figyelemmel követik, hogy megőrizzék a védőoltásokba vetett bizalmat, hiszen csak akkor lábalhatunk ki a járványból, ha rövid időn belül sok embert oltanak be.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy nem lehet kérni azt, hogy valakit otthonában oltsanak be, mert csak az oltóhelyeken (jelenleg a kórházakban és a háziorvosi rendelőkben) oltanak.
Szintén kérdésre azt mondta, nagyon nehéz válaszolni arra, hogy milyen betegségekkel rendelkezőknél nem hatásos esetleg az oltás. Ezt majd csak az ellenanyag-vizsgálatokkal és a sejtes immunitás kialakulásának a vizsgálatával tudják megmondani. Az autoimmun betegség önmagában nem ellenjavalt az oltás szempontjából, de minden esetben szükséges a kezelőorvossal egyeztetni az olthatóságról.
Egy újabb kérdésre adott válaszában elmondta, hogy nem tudnak arról, hogy bármi negatív következménnyel járna az, ha valaki tünetmentes fertőzötten kapja meg az oltást. Mint mondta, egyik védőoltást, például az influenza elleni oltást sem úgy adják be, hogy tisztában lennének a beoltandó személy státuszával. Tehát, ha nincs semmilyen olyan tényező (krónikus betegség, egészségi állapot), ami miatt akár átmenetileg is, de nem javasolt az oltás, akkor mindenki oltható. Ha valaki esetleg már látensen fertőződött, de megkapja a vakcinát, esélyes arra, hogy kevésbé súlyos lefolyású lesz nála a betegség. Ilyenkor, ha kiderül, hogy pozitív, a második oltást már csak a gyógyulás után kaphatja meg.
Kérdésre válaszolva arról is beszélt, hogy
Múlt héten csupán 5100 influenzaszerű megbetegedést jelentettek a háziorvosok, illetve a figyelőrendszer orvosai. Elmondása szerint a koronavírus miatti higiénés szabályok betartása, mint a maszkviselés, a távolságtartás és a gyakori kézmosás is hozzájárul ahhoz, hogy idén rendkívül alacsony az influenzaaktivitás.