Müller Cecília: Egy gyógyult fertőzött vérplazmáját adták be egy súlyos állapotban lévő betegnek
Pénteken is megtartotta szokásos online sajtótájékoztatóját az operatív törzs. Először Rétvári Bence kapott szót. Az államtitkár arról beszélt, hogy nagyon fontos az idősek védelme, biztonsága, de nem csak a mindennapi, hanem az anyagi biztonságuk is.
Ezért döntött a kormány arról, hogy visszavezetik a 13. havi nyugdíjat - mondta Rétvári Bence, aki elismételte, hogy a 13. havi nyugdíjat fokozatosan fogják bevezetni. A következő évben a havi nyugdíj egynegyedéd, a második évben a felét, a harmadik évben a háromnegyed, majd végül 2024-ben érik el a plusz egy havi nyugdíjat.
Az államtitkár azt is elmondta, hogy ez jövőre 70 milliárd pluszt jelent, 2024-ben pedig 280 milliárddal fognak majd többet fordítani a nyugdíjkiadásra.
Rétvári Bence ezután hosszan sorolta, hogy milyen intézkedéseket vezettek már be az idősek védelme érdekében: például egyszerűsítették a gyógyszerfelírást és a gyógyszerkiadást, külön idősávot vezettek be, amikor csak az idősek vásárolhatnak, szigorítottak a higiénés szabályokon az idősotthonokban, és az önkormányzatok is külön segítséget nyújtanak az időseknek.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az elmúlt 24 óra adatinak ismertetésével kezdte. Elmondta, hogy péntek reggelre 2383-ra nőtt a beazonosított fertőzöttek száma és meghalt újabb 11 beteg.
Az országos tisztifőorvos azt is elmondta, hogy az elhunytak 99 százaléka idős, de vannak fiatalabbak is. Ők mind súlyos krónikus betegségben szenvedtek, akár többen is.
"A gyógyultak száma örvendetesen növekszik"
- tette hozzá Müller Cecília, aki közölte, hogy már 401 gyógyultat tartanak számon.
Az országos tisztifőorvos azt is elmondta, hogy
877-en vannak kórházban, náluk a betegség súlyosabb formában zajlik, nem tudják otthon, gyenge tünetekkel átvészelni a fertőzést. Továbbra is 61-en vannak lélegeztetőgépen, az ő ápolásukat csakis így tudják megoldani.
Müller Cecília ugyanakkor megjegyezte, hogy "az ő állapotuk sem reménytelen", ugyanis többeket sikerült már levenni a lélegeztetőről, sőt, vannak, akik az intenzív osztályt is elhagyhatták később.
A gyógyítással kapcsolatban beszámolt arról, hogy a járvány ideje alatt folyamatos a kutatás, több kutatócsoport is fáradozik azon, hogy olyan oltóanyagot állítsanak elő, amely jelenleg és a jövőben is rendelkezésre áll majd.
Megemlítette, hogy kutatási terv is készült, amelyet még a járvány elején dolgoztak ki. Ez sok részletből áll össze, az egyik eredménye pedig, hogy
Magyarországon elsőként, de a világban is az elsők között olyan vérplazmát adtak be egy súlyos állapotú betegnek, amelyet már felgyógyult betegből nyertek.
A beteg három részletben kapja meg a vérplazmát. Az elsőt csütörtökön adták be, a másodikat pénteken, a harmadik részletet pedig szombaton fogják.
"Ez egy óriási előrelépés lehet, most kíváncsian várakozunk arra, hogy ez eléri a célt"
- mondta Müller Cecília, aki hozzátette, hogy ha valaki átesik a betegségen, akkor az ő szervezete ellenanyagokat termel. A cél az, hogy ezt az ellenanyagot a vérplazma segítségével eljuttassák a még súlyos állapotban lévő beteg szervezetébe, így az kész ellenanyagot kap.