Müller Cecília: a tesztek csak pillanatnyi állapotot mutatnak
Az operatív törzs hétfői online sajtótájékoztatóján Halmosi Zsolt, az országos rendőrfőkapitány rendészeti helyettese, országos kórházfőparancsnok kezdte. Halmosi Zsolt elmondta: a kórházparancsnokok feladata az, hogy segítséget nyújtsanak az egészségügyi intézményeknek abban, hogy rendelkezésre álljanak a szükséges kapacitások, illetve az, hogy gondoskodjanak az eszközök vagyonbiztonságáról.
Azt is hozzátette: a kórházparancsnokok kinevezésének az volt a célja, hogy az egészségügyi intézmények fel tudjanak készülni a következő időszakra. Mint mondta, a szűk kapacitások rendelkezésre állása esetén életek múlnak majd azon, hogy pontosak legyenek a kórházaktól kapott az eszközökről, humánerőforrásról kapott információk, az esetleges átcsoportosítások miatt. Ezeknek az adatoknak a validálása, ellenőrzése kiemelt feladata a kórházparancsnokoknak.
Kiemelte: a kórházparancsnokok orvosszakmai kérdésekben nem foglalhatnak állást, nem tehetnek javaslatot, nem hozhatnak döntéseket.
Feladatuk a gyógyítási folyamat zavartalanságához szükséges készletek, védőeszközök rendelkezésre állásának biztosítása és az eszközök vagyonbiztonsága - jegyezte meg. Szólt arról is, hogy a kórházak vezetői két területen kötelesek eleget tenni a kórházparancsnok utasításának: a vagyonbiztonságban és a járványügyi szabályok betartásában.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, hogy jelenleg 477 igazolt koronavírus-fertőzött van Magyarországon, az elmúlt 24 órában ketten hunytak el, így a halottak száma 15-re nőtt. A törzs hétfői tájékoztatásán arról is beszámolt, hogy 34 gyógyult van az országban.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy jelenleg minden korosztályból vannak fertőzöttek, fiatalok és gyerekek is egyaránt.
Ugyancsak kérdésre azt is elmondta, hogy
jelenleg 15-en vannak lélegeztetőgépen.
Az országos tisztifőorvos szerint a kijárási korlátozás be fogja váltani a hozzá fűzött reményeket, "a járvány terjedésének megakadályozását".
"Magyarország még mindig a csoportos fertőzések fázisában van, a fertőzöttek száma egyenletesen eloszlik az országban, földrajzi gócpontokat nem sikerült azonosítani"
- tette hozzá, kérdésre pedig azt is elmondta, hogy jelenleg a tömeges megbetegedés küszöbén vagyunk.
Müller Cecília beszélt arról is, hogy a mintavételek és a laboratóriumi vizsgálatok száma nagymértékben emelkedik, 13 ezernél is több tesztet végeztek már. A tesztekkel kapcsolatban sok kérdés érkezik az operatív törzshöz, így elmondta, hogy a világban számos teszt van, de ezeknek a jelentős része nem megbízható.
A Magyarországon használt tesztek a vírus kimutatását célozzák, de ehhez az kell, hogy az orrban és a garatban legyen megfelelő számú, már fertőzött sejt.
"De nem tudunk prognózisokat felállítani" – mondta. De azt is hozzátette, hogy a tesztek csak pillanatnyi állapotot mutatnak, azt azonban nem lehet megmondani, a következő napon milyen helyzet alakul ki a fertőzött szervezetében.
"Olyat ne várjunk ezektől a vizsgálatoktól, amire nem képesek és nem alkalmasak"
- fogalmazott Müller Cecília, aki azt is hozzátette, hogy a tesztek elvégzésének kérdése, ennek eldöntése orvosszakmai kérdés.