Műholdfelvételek szerint Putyin a „Repülő Csernobil” nevű atomrakétát készíti elő
A szakértők által „Repülő Csernobilnak” nevezett Burevesztnyik nukleáris meghajtású rakétát egyes források ebben a hónapban egy észak-oroszországi, Novaja Zemlja területen lévő tesztállomáson észlelték - írta meg a The Sun a katonai elemző honlapján közzétett írása alapján.
Putyin rakétáját az orosz elnök még 2018 márciusában jelentette be nyilvánosan a nemzethez intézett éves beszédében, öt másik úgynevezett „szuperfegyverrel” együtt.
Tony Roper katonai elemző, aki évek óta tanulmányozza a Novaja Zemljáról készült műholdfelvételeket, a múlt hétvégén új képeket szerzett, amelyeket személyes honlapján osztott meg.
New blog - Burevestnik COULD be ready to test. New (and better) imagery corrects previous assessment!
— planesandstuff (@Topol_MSS27) September 17, 2022
Bigger, and more, imagery in the bloghttps://t.co/y8irsIeSAw@MatchlessMan410 @MrSpaceball @The_Lookout_N @tom_bike @CovertShores @AtlandKristian @NilsenThomas pic.twitter.com/jrZqQ4DV6x
- mondta a szakértő a Barents Observernek, aki hozzátette, hogy ez az oka annak, hogy a fegyvert most a világ egyik legelhagyatottabb helyén, több száz kilométerre a legközelebbi polgári lakosságtól tesztelik.
Az oroszul csak „viharmadárnak” hívott rakéták a tervek szerint 2025-re készült volna el, de a források szerint a fejlesztés felgyorsult az Ukrajnában zajló háború miatt. A nukleáris meghajtású, nagyon nagy hatótávolságú rakétát az amerikai katonai hatóságok 2021-ben "egyedülálló, interkontinentális hatótávolságú fegyvernek" minősítették.
A rakéták az eddigi információk alapján rendkívül alacsony magasságban is képes követni a sík repülési útvonalat, ami által "láthatatlanná" válik, mivel a legtöbb rakétaérzékelő rendszer mérése alatt képes repülni.