MSZP: Nem 17, hanem 75 milliárd forint közpénzbe kerülhetett a Mátrai Erőmű visszavásárlása Mészáros Lőrinctől
Az erőmű egyébként már Mészáros Lőrincék megjelenése előtt súlyos veszteséget halmozott fel. Ezt később a tulajdonosok nem tudták csökkenteni, sőt, az osztaléksoron még 11 milliárddal csökkentették a pénzügyi tartalékokat.
Az MSZP elnökének megküldött több száz oldalnyi dokumentumban számos kitakarás és hiányosság van, de az is kiderül belőle, hogy az MVM jelentkezett be a cégért. A DK kérdésére májusban az derült ki, hogy a PricewaterhouseCooperst kérték fel értékbecslésre, a most megküldött papírok szerint az MVM december 18-án először megbízta a tanácsadót, amely még aznap (!!!) leszállította a tanulmányt, az MVM igazgatósága pedig gyorsan kapcsolódó határozatot is fogadott el.

Az MVM - jelentős kitakarásokkal - megküldte a neves tanácsadó elemzését is. A cég a - ki nem takart - kockázatok közé sorolta a cég számára költséget jelentő szén-dioxid-kvóta tőzsdei árának jövőbeni alakulását, az engedélyek meglétét, valamint a környezetszennyező szénblokkok elöregedését és bezárási szándékát.
Kiderült, hogy az MVM a Mészárosék által kiadott adatokból hiányolta a kölcsönökkel kapcsolatos, részletes kimutatásokat. Sőt, a pénzügyi helyzetre vonatkozó terveket sem kapták meg. Így 2020-ban "további finanszírozási igény merülhet fel" - állapították meg.
Az igazgatóság szerint a kialkudott ár teljesen piaci alapú, ami így nem minősülhet (az EU-ban tiltott) állami támogatásnak. A kifizetéseket az MVM az általa felvett hitelekből állta.