Mitől köhögsz és hogyan szüntesd meg?
Télen minden villamosra, buszra jut legalább egy köhécselő ember. Amikor kint röpködnek a mínuszok, gyengébb az ember immunrendszere könnyebben terjednek a baktériumok és a vírusok is. A köhögés hátterében általában a légutak gyulladásos megbetegedései állnak. A betegségek alapból nem könnyítik meg a mindennapokat, hát még ha köhögéssel társulnak. De honnan tudhatod, hogy mi áll a háttérben? Ebben próbálunk segíteni.
A köhögés maga egyébként nem más, mint a szervezetünk egyik legfontosabb védekező mechanizmusa, mely segít a légutakba került idegen anyagok – részecskék, kórokozók – eltávolításában. A köhögés akkor keletkezik, amikor a tüdőből zárt hangrés mellet, a légzőizmok erőteljes összehúzódása során nagy mennyiségű levegő áramlik ki. Ennek azonban rengeteg kiváltó oka lehet a légúti fertőző betegségektől kezdve, az asztmán, allergiákon, szennyezett levegőn, gyulladásos és tüdőbetegségeken keresztül egészen a reflux betegségig.
1. Hurutos köhögés
Ha köhögéskor váladék kerül fel az alsó légutakból, azt nevezzük hurutos köhögésnek. Ilyenkor a váladék lehet átlátszó – ami vírusos vagy allergiás köhögésre utal -, véres – krónikus gyulladás, idegentest, daganat esetében – vagy sárgás árnyalatú, ez a bakteriális fertőzésekre jellemző. Ezt nem szabad csillapítani, hiszen ez a folyamat segít felszabadítani a légutakat és a megfelelő gyógyszer, köptető éppen ebben segít, hogy hígítja a sűrű váladékot, ezáltal a folyamat könnyebben zajlik. Erre szerencsére a gyógyszertárakban is könnyedén találsz vény nélkül elérhető, gyógynövényekből készített gyógyszereket.
2. Akut köhögés vagy krónikus?
A légutak gyulladásos megbetegedései általában akut panaszok, néhány nap alatt fejlődnek ki és megfelelő kezelés mellett pár nap alatt meg is gyógyulhatsz. Ezzel szemben, ha a köhögés tovább tart, mint három hét, akkor krónikus köhögésről beszélünk, mely további vizsgálatokat kívánhat. Ilyenkor gyakori ok lehet a COPD, a tüdőbetegség, a TBC, a tüdőtágulat, a mellhártyagyulladás és egyes daganatok. Azonban a leggyakoribb kiváltó okok általában a különféle allergiák, az asztma, a dohányzás és a reflux betegség.

3. Hogyan kezeld, hogy gyorsabban múljon?
Bár az elsődleges módszer a gyógyszer szedése, azért van néhány régi trükk, melyek segíthetnek, hogy gyorsan jobban érezd magad. A levegő páratartalmának növelése például enyhíti a köhögést. Ha beteg vagy nem hiába mondják, hogy igyál sok folyadékot, ugyanis ez is segíti a légúti nyálkahártya kiválasztását, emellett az olyan speciális italok, mint például köhögéscsillapító tea is segítik a gyógyulást. A tuti azonban, ha a patikában kérsz a köhögésedre való szert, mint például a Prospan szirup, amely természetes alapanyagú gyógyszer és borostyánkivonattal segíti a letapadt nyák felszakadását és kiürülését.
A Prospan borostyánlevél száraz kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!