Mi az a Wagner-csoport, és milyen szerepet játszik az ukrajnai háborúban?
A hírhedt, veszélyes és félelmetes Wagner-csoport valójában nem is igazán létezik - írja a Metro.
Oroszországot évek óta azzal vádolják, hogy világszerte katonai magánvállalkozókat foglalkoztat a Kreml érdekeltségébe tartozó konfliktusokban. Az ország eszerint zsoldosok hálózatát építette ki, akik Afrikában és a Közel-Keleten harcoltak, jelenleg pedig Ukrajnában vannak.
Jogilag azonban a szervezet még mindig nem létezik egyetlen egységként, és az elemzők még mindig vitatkoznak róla, hogyan határozhatják meg a legjobban.
Nyilvánvaló, hogy a Kremlhez hű magánkatonák az orosz kormány számára előnyös műveleteket hajtottak végre. Ennek ellenére a katonai magáncégek továbbra is törvénytelennek számítanak Oroszországban, a Kreml pedig tagadja, hogy bármiféle kapcsolata lenne velük - írja a lap.
Tehát mi is pontosan a Wagner-csoport, hogyan alapították és mit visz véghez Ukrajnában?
A Wagner-csoport meghatározása nem egyszerű, ezt a feladatot nehezíti a jogi szürke terület, amelyben működik. Úgy tűnik, hogy formálisan nem létezik egyetlen entitásként, ehelyett inkább olyan, mint a világ különböző részein működő, különböző, egymást átfedő csoportok hálózata.
A világ többi hasonló csoportjához hasonlóan elsősorban egykori katonákból és biztonsági személyzetből áll, akik háborús övezetekbe mennek profitszerzés céljából. A csoport ideológiailag elkötelezett Vlagyimir Putyin és Oroszország mellett, gyakorlatilag a hadsereg kiterjesztéseként működik, de hivatalosan nem annak része.
Az ukrán hírszerzés korábban nyilvánosságra hozta a szerinte lehallgatott hívásokat, amelyekből kiderült, hogy a Wagner-csoport vezetői közvetlenül beszéltek az orosz katonai hírszerzés parancsnokaival, ami magas szintű koordinációra utal.
Széles körben elterjedt vélemény, hogy az orosz veterán, Dmity Utkin a kezdetektől fogva részt vett a csoport megalapozásában. Egy elmélet szerint a Wagner név a saját hívójeléből származik.
Kevés fotó van Utkinről, ám az egyiken náci tetoválások láthatók, ami hitelesítené a hívójele és a csoport neve közötti kapcsolatot (Wagner Adolf Hitler kedvenc zeneszerzője). Ám még ha valóban Utkin áll is a háttérben, akkor sem ellenőrizhető, hogy az ő ötlete volt-e a Wagner-csoport.
A csoport finanszírozása mögött Jevgenyij Prigozsin, a Kremllel kötött étkeztetési szerződései miatt „Putyin szakácsának” becézett üzletember állhat. Cége több milliárd font értékű állami szerződést kötött iskolások és katonák élelmezésére, és az elemzők úgy vélik, ezeket a kifizetéseket a Kreml magánerőkhöz juttatja. Prigozsin azonban mindig is tagadta, hogy bármiféle köze lenne a Wagner-csoporthoz.
Az FBI ugyanakkor a 2016-os amerikai elnökválasztásba való állítólagos beavatkozás miatt is keresi, és azzal vádolják, hogy kapcsolatban áll az oroszországi dezinformációs műveletekkel, amit szintén tagad.
Az ukrán kormány szerint a Wagner-csoport tagjai 2014 óta tartózkodnak az országban, az invázió óta egyre nagyobb létszámban.
A BBC értesülései szerint zsoldosokat hívtak meg az ukrajnai hadművelethez, amelyet „pikniknek” neveztek, és kifejezetten kiterjesztették a fegyveres felhívást azokra a harcosokra, akiket adósság vagy bűnügyi nyilvántartás miatt kitiltottak más egységektől.
A kijevi tisztviselők szerint több száz katonát küldtek a fővárosba, mielőtt az invázió megkezdődött, és várják az utasítást Volodimir Zelenszkij meggyilkolására. Szerintük az ukrán elnök több kísérletet is túlélt, részben az orosz hírszerző szolgálat lázadó elemeinek köszönhetően, amelyek időben figyelmeztették Ukrajnát.
Nem ellenőrizhető, hogy valóban a Wagner-csoport tagjai próbálják-e megölni az elnököt, ám éppen a Kreml és a magánkatonák közti kapcsolat igazolhatatlansága az oka, hogy olyannyira hasznosak lehetnek Vlagyimir Putyin számára.