Mfor: Jogellenesen és méregdrágán üzemeltek a tranzitzónák
"Azt ugyanakkor nem lehet pontosan tudni, hogy mennyire volt drága, ugyanis a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet örökös meghosszabbítása miatt gyakorlatilag közbeszerzések nélkül költhetett a határvédelemre, a kerítésre és a tranzitzónákra is a kormány" - írja a lap.
A Menedzsment Fórum szerint néhány adatot lehet tudni, ebből az derül ki, hogy a kormány legalább 23 milliárd forintot költött arra, hogy 2015. szeptember 15-e óta felépítse, bővítse és működtesse a tranzitzónákat a szerb-magyar határon.
"Harangozó Tamás szocialista képviselő 2018-ban a Rogán Antal vezette minisztériumtól és 19 állami szervtől kérdezte meg, hogy pontosan mire és mennyit költöttek. Ekkor kapta azt a választ, hogy a rendőrség 16,7 milliárd forintot, a büntetés-végrehajtás 1,7, majd még 1,9 milliárd forintot, a bevándorlási hivatal pedig 2,66 milliárd forintot költött.
Az Mfor szerint megnehezíti a mérleg elkészítését, hogy a tranzitzónákra vonatkozó szerződéseket "a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál (ma már Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság), a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságánál és a rendőrségnél is lehetne keresgélni."
A tranzitzónák fejlesztéséhez a kormány uniós pénzeket is felhasznált. A Belügyminisztérium alá tartozó Belügyi Alapok portálról az derült ki, hogy az Európai Bizottság által létrehozott Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap forrásaira legalább háromszor sikeresen pályázott a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal. Legutóbb a 2019. április 30. napján közzétett pályázaton nyertek 371,6 millió forintot a tranzitzónában nyújtott szolgáltatások fejlesztésére. Hasonló pályázatokon 2016-ban és 2018-ban is nyertek 368 millió forint, illetve 143 millió forint támogatást.