Megtalálhatták azt az anyagot a Föld magjában, amit évtizedek óta keresnek
A Föld magjához hasonló (magas hőmérsékletű és magas nyomású) kísérleti körülményeket állítottak elő Japánban. Az eredmények alapján úgy vélik, hogy a bolygónk magja szilíciumot tartalmaz.
A felfedezés a Föld keletkezésének megértéséhez is közelebb viheti az emberiséget.
Eiji Ohtani, a kutatás vezetője a BBC-nek azt nyilatkozta:
„Úgy gondoljuk, hogy a mag öt százaléka szilíciumból áll, amely a vas-és nikkelrétegekkel elegyedett.” A nagy részét – 85 százalék – vas, tíz százalékát pedig nikkel teszi ki. Ohtani és csoportja is ezeket az anyagokat használták fel a kutatáshoz. Olyan hőmérsékletet és nyomást állítottak elő, ami a magban is jellemző. A magból származó szeizmikus hullámok tanulmányozása és a munkájuk összevetése után kiderült, hogy a kísérleti anyagok megegyeznek a magban található eleggyel.
A kutató szerint további kutatások elvégzése szükséges ahhoz, hogy cáfolhatatlanul bebizonyítsák, hogy szilícium van a magban, de nem zárható ki az sem, hogy ezen kívül más anyag is megtalálható ott.

„Ez a kutatás azért izgalmas, mert négy és fél milliárd évvel ezelőttre nyújt betekintést – abba a korba, amikor a mag kezdett leválni a Föld kőzeteiről” – kommentálta a kutatást Simon Redfern, cambridge-i professzor. Hozzátette, hogy más kutatások oxigént véltek felfedezni ugyanott.
Ha biztosan kiderül, hogy milyen anyagról van szó, az hozzásegíthet a Föld kialakulásának és formálódásának megértéséhez is. Ha pedig valóban nagyobb mennyiségű szilícium épült be a magba, akkor arra következtethetünk, hogy már évmilliárdokkal ezelőtt oxigéndús volt a bolygó többi része.
Képek: Pixabay
Ha érdekes volt a cikk, kattints a megosztásra!