Meghalt egy ember, amíg a mentősök a rendőrökre vártak, mielőtt bementek volna egy borsodi faluba
Meghalt egy férfi a Borsod megyei Csenyéten, miután fürdés közben rosszul lett, és bár kihívták a mentőket, a segítség már későn érkezett. Az esetről a település polgármestere a közösségi oldalán számolt be - írta meg az Index.
Kiss István elmondta, hogy
a férfi légzése leállt, és nem érezték a szívverését sem, ezért mentőt hívtak, akik miután megérkeztek, nem mentek be a roma telepre, hanem megvárták a rendőröket.
A rokonok értesítették a polgármestert, aki a közeli Szászfáról indult a helyszínre és pár perc múlva ért a házhoz.
A mentőkkel beszélt, de azt mondták neki, hogy csak a rendőrök kíséretében mehetnek be. Egy szemtanú elbeszélése szerint ezért 20-30 percig várakoztak, ám közben a beteg meghalt. A polgármester végül a saját autójába tette a beteget, és elvitte a mentőkhöz, ahol a mentőtiszt megvizsgálta, de már csak a halál beálltát tudta megállapítani.
Kiss István szerint addigra már két mentő is ott volt, és a mentősök azt állították, hogy nem tudták volna megmenteni a beteg életét.
A polgármester azt ígérte, hogy feljelentést tesz.
„Nem fogjuk annyiban hagyni, törvény elé fogjuk vinni a dolgot. (...) Nem a mentősök a hibásak, olyan utasításokat kaptak, hogy nem mehetnek ki, amíg a rendőrség nem érkezik"
- mondta.
A mentősök az Index kérdésére azt válaszolták, hogy „a mentőhíváskor egy élettelenül fekvő férfiről tettek bejelentést, ezért két mentőegységet is riasztottunk, valamint a protokollnak megfelelően telefonon keresztül segítettük az ott tartózkodókat az újraélesztés megkezdésében". A mentőket már ekkor szidták és fenyegették (erről hangfelvétel is készült), ezért a biztonságuk érdekében kértek rendőri segítséget. "A házból kihozott beteg újraélesztését a mentők is folytatták, de a beteg életét sajnos nem lehetett megmenteni." A halál okát még vizsgálják.
"A veszélyeztetettség az ellátásban résztvevő mentők számára kritikusan nehéz helyzetet teremtett, szolgálatukat folytatni nem tudták, ezért számukra pszichológus segítségét biztosítjuk" - írták a lapnak. Egyben visszautasították a "hátrányos megkülönböztetés" vádját is, mert nekik fontos alapérték az egyenlőség. A hivatásuk szerint azon dolgoznak, hogy mindenki a lehető legjobb ellátást kapja meg.
A 444.hu-nak a rendőrség azt válaszolta, hogy „az Országos Mentőszolgálat jelzése alapján jelentek meg a településen, ahol a helyszíni szemle megtartása mellett biztosították a mentősök munkavégzését is. Az Encsi Rendőrkapitányság az Általános Közigazgatási Rendtartás keretében vizsgálja a rendkívüli haláleset körülményeit, bűncselekmény elkövetésére vonatkozó adat információ nem merült fel”.
VIDEÓ: A polgármester beszámolója
Közzétette: István Kiss – 2020. január 25., szombat
Fotó: illusztráció, forrása: Google-Maps