Meghalni ment haza a kórházból, fia otthon életben tartotta a koronavírusos brit férfit
Amikor Suryakant „Suri” Nathwani hazatért a kórházból, megragadta fia kezét, és arra kérte, hogy ne vigye vissza a kórházba, ha eljön a vég, hadd haljon meg otthon. Raj Nathwani, a fiú nem volt hajlandó elfogadni, hogy apja meghal, bár tudta, apja esélyei a koronavírus túlélésére igen csekélyek.
Az amerikai Johns Hopkins Egyetem adatai szerint a koronavírus-járvány világszerte több mint 219.000 embert ölt meg. A hivatalosan bejelentett halálesetek nagy része azonban a kórházak intenzív osztályáról származik. A közösségben vagy otthonukban elhunytak számát gyakran alul jelentik.
Raj január óta nyomon követi a koronavírussal kapcsolatos híreket, amelyek egyértelműen arra utaltak, hogy az idősebbekre veszélyes a vírus, így nyilván az ő apjára is.
Raj, aki egy szívrohamból épült fel múlt novemberben, felkészült a járvány nehéz heteire, mielőtt útnak indult volna az Egyesült Királyságba szüleihez. A járvány kitörése óta végig nyolcvanas éveiben járó anyja és apja mellett volt.
Az utóbbi ráadásul krónikus obstruktív tüdőbetegesben szenved (COPD).
Apja állapota március 25-én kezdett romlani, habár az egészségügyi tájékoztatókban szereplő tüneteket, magas lázat, köhögést nem produkált, de fáradt volt és kimerült, a tüdeje pedig szorított. Raj gyanakodott, hogy az apja elkapta a vírust.
Suri tüdeje megtelt folyadékkal, ezt már csak a másnap hozzájuk kiérkező mentősök állapították meg, mikor már nagyon nehezen lélegzett.
Kórházba szállították, nem sokkal később az orvosok telefonáltak Rajnak, hogy 95%-ban biztosak a vírus jelenlétében, ennek ellenére haza akarják küldeni a beteget.
A CNN felkereste a Surit ápoló Watfordi Általános Kórházat, de nem nyilatkoztak nekik.
Mielőtt Suri visszatért volna watfordi otthonába egy helyi taxival - ugyanis mentő éppen nem volt szabad - Raj kitakarította a házat.
Anyját elszigetelte a földszinten, és a szülei első emeleti hálószobáját kórteremmé alakította apja számára.
Kevés orvosi ismerettel Raj arra törekedett, hogy minden adatot összegyűjtsön, és feljegyezzen. Volt Google-táblázata, amely segítette apja hőmérsékletét nyomon követni, továbbá a vérnyomását és az oxigénellátottságát is nézte. Egy kamerás bébiőrt is felállított a szobában, amin a többi családtag is szemmel tudta követni Surit, amíg Raj aludt.
Egy általános orvos segítette kiértékelni Suri adatait, és ez alapján ajánlott folyamatosan gyógyszereket és terápiás módszereket. Raj szerint a legfontosabb mégis az volt, hogy segítségükre volt egy légzéssegítő CPAP-gép.
Fia folyamatos felügyelete alatt Suri lassan felépült. A javulás első jele az volt, amikor veszekedni kezdett a fiával, aki szerinte rosszul készítette el számára a teát. Aztán meglepő módon pizzát és chipset kért. Végül teljesen felépült.
Suri orvosa, aki kezei között sok koronavírusos beteg meghalt, azóta is csodálkozik, hogy volt ilyen erős a férfi. Talán a család gondoskodása vagy a folyamatos megfigyelés segített rajta.