Márki-Zay: Sok fideszes is hazaárulónak tartja Orbánt, mert Putyin érdekeit képviseli
Interjút adott a Népszavának Márki-Zay Péter. Az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje természetesen hosszan kitért az orosz-ukrán háborúra, és annak belpolitikai aspektusaira is. Állítása szerint Orbán Viktor Vlagyimir Putyin orosz elnök „parancsára” akadályozza, hogy NATO csapatok magyarországi tartózkodását, holott szerinte a NATO és az Európai Unió tudja csak megvédeni az országot attól, hogy belesodródjon a háborúba.
– mondta Márki-Zay.
Szerinte nagyon sok káros következménye van Orbán Viktor hintapolitikájának. „Meggyőződésem, hogy soha nem tört volna ki ez a háború, ha a magyar miniszterelnök nem akadályozta volna Ukrajna NATO-hoz való közeledését” – tette hozzá. Arról is beszélt, hogy „kárpátaljai magyarság sokat szenved attól, hogy az ukránok szemében Putyin bérence akadályozza az országuk védelmét”.
A kormánypártok hívei között is széles körben elterjedt az a nézet, hogy Magyarországnak nem lett volna szabad diplomáciai mentességet adni orosz kémeknek, nem lett volna szabad betelepíteni hozzánk Putyin bankját, a Nemzetközi Beruházási Bankot”
– mondta Márki-Zay Péter, aki szerint a magyar lakosság nagyobb részének szemében hazaárulás volt az is, hogy a szövetséges Egyesült Államok által körözött bűnözőket nem nekik adták ki, hanem hazaengedték Oroszországba. Ahogy az is, hogy az előző ukrán-orosz konfliktus idején „Moszkva utasítására” a magyar kormány elzárta a gázt az ukránok elől.
Az oroszokkal kötött szerződésekre azt mondta, kormányváltás esetén ezeket felül kell vizsgálni, így például felelőtlenség lenne azonnal és egyoldalúan felmondani Paks II.-t vagy a 10+5 éves gázegyezményt, de ide sorolta a kínai Fudan Egyetem szerződését is.
A miniszterelnök-jelölt arról is beszélt, hogy folyamatosan járja az országot. Elmondása szerint bár az utóbbi napokban sokszor szóba kerül a szomszédban zajló háború is, „az embereket az foglalkoztatja, merre menjen tovább az ország”. Márki-Zay szerint az állam nem tesz semmit a menekültek ellátásáért. Az egyházi karitatív szervezetek és az önkormányzat végzik ezt a feladatot, a települések magukra maradtak – épp úgy, mint a koronavírus-járvány alatt.