Már 18 hetes magzat korodban eldőlt, hogy jobb vagy balkezes leszel
Már a 70-es években is folytak kutatások és annak alapján próbálták megtudni, hogy a születendő gyermek jobb- vagy balkezes lesz, hogy a magzat melyik kezének ujjait szopta.
Az azonban nyitott kérdés maradt, hogy mennyiben befolyásolja a mozgató rendszer fejlődése az egyik vagy a másik kéz használatát – magyarázzák a kutatók – a tanulás ugyan már az anyaméhben megkezdődik, de ebben a fázisban a magzat térben és látásban korlátozott. Születése után néhány hónapra szüksége van ahhoz, hogy tudatosan sikerüljön megfognia egy tárgyat és kiderüljön, hogy melyik kezét részesíti előnyben.
Folytatva egy kilenc éve elkezdett kutatást, 29, 14, 18 és 22 hetes magzat kezének mozgását elemezték 4D-s ekográfiával, ami kimutatta, hogy a 18. héttől kezdve gyakrabban mozgatják az egyik kezüket, mint a másikat és a gyakrabban mozgatott kéz mozdulatai lényegesen gyorsabbak. Ez olyan mozgató rendszerre utal, amelyet eddig fejletlenebbnek hittek a magzati élet eme fázisában
Ezzel együtt a preferencia az egyik vagy másik kéz használatára csak hat év körül stabilizálódik teljesen. Éppen ezért a kutatók újra felkeresték azokat a családokat, akiknek a gyermekeit még magzat korukban vizsgálták. A ma kilenc éves gyermekek mindegyikénél igazolódott az előrejelzés:
az a négy magzat, aki a bal kezét használta többet, valóban balkezes lett, a többiek jobbkezesek.
Ez az arány egyébként megfelel az átlagnak is a tudósok szerint.

Az előrejelzéseknek ez a módszer alkalmas egyes betegségek korai felismerésére is. „A kézpreferencia a két agyfélteke közötti különbséget tükrözi.. Ez néha olyan patológiákkal társul, amelyek agyi aszimmetriából következnek. Ilyen a skizofrénia vagy az autizmus egyes fajtái. A 4D-s ekográfiákkal végzett vizsgálatokkal lehetővé válik ezeknek az anomáliáknak a felismerése és kifejlődésük megelőzése” – nyilatkozta a La Repubblicának Valentina Parma, a SISSA kutatója.
Az erről szóló tanulmány a Nature Scientific Reportsban jelent meg.