Magyarországon is vizsgálódhat az Európai Ügyészség
Magyarország nem marad ki teljesen az Európai Ügyészség hatósági jogköréből, itteni cégek és magánszemélyek ellen is indulhat eljárás nemzetközi csalás vagy pénzmosás esetén - írja az EuroNews.com. Ez annak ellenére is így van, hogy Magyarország nem lép be az Európai Ügyészség tagjai közé. Többek között ez derült ki abból az exkluzív interjúból, amelyet az Európai Ügyészség vezetője adott a lapnak.
Laura Codruța Kövesit tavaly októberben választották meg az Európai Ügyészség élére. A 47 éves román jogász előzőleg az Országos Korrupcióellenes Ügyészséget vezette Bukarestben, amíg a kormány nyomására 2018-ban le nem váltották a posztról. Hazájában és Európában is arról ismert, hogy sorra juttatta börtönbe a korrupt politikusokat.
A főügyész beszélt arról, hogy Magyarországon és Lengyelországon kívül még három ország, Svédország, Dánia és Írország sem csatlakozott az Európai Főügyészséghez. Mint mondta, nem tudja kommentálni ezen államok döntéseit, mert ez alapvetően politikai kérdés. De hozzátette:
„Vizsgálni fogunk egyes eseteket e tagállamokkal, ezek polgáraival kapcsolatban és egyes esetekben a tagállamok területén elkövetett bűncselekménynél is lesz hatáskörünk. Ezen felül együttműködünk ezen államok hatóságaival, és alkalmazni fogjuk a jelenleg rendelkezésre álló igazságügyi együttműködési eszközöket.”
Arról is beszélt, hogy korrupció minden országban létezik, nem csak az Európai Unióban, hanem a világ minden országában.
„Ha azonban a korrupció mértékéről beszélünk a különböző államokban, akkor az függ a helyi hatóságok bevonódottságának mértékétől. Ennek ellenére nem állíthatjuk, hogy egyes országok nagyon korruptak lennének vagy, hogy mások ne lennének azok”
- tette hozzá.