Magyarország nem teljesítette a költségvetési ajánlásokat az Európai Bizottság szerint
Magyarország nem hozott hatékony intézkedéseket, hogy teljesítse az EU-tagállamok kormányait tömörítő tanács költségvetési ajánlásait, írja a hvg.hu az Európai Bizottság legfrissebb jelentése alapján. Hazánkon kívül Romániát is hasonló okokból marasztalták el a szakértők. A két országot a Stabilitási és Növekedési Paktum jelentős eltérési eljárásának keretében vizsgálták, melynek célja, hogy segítsen az egyes tagállamok költségvetési helyzetének helyreállításában.
A lap megjegyzi, hogy az Európai Bizottság már nyáron jelezte, mintegy 400 milliárd forintos korrekcióra lenne szükség, így lehetne a most látványosan bővülő magyar gazdaságban némi tartalékot képezni. Ennek ellenére azóta sem történt semmilyen intézkedés, mely figyelembe vette volna az ajánlásokat.
Következménye nem lesz az ügynek, ugyanis a testület nem szabhat ki büntetést. Csak arra van jogosítványa, hogy megállapításokat tegyen a tagországok pénzügyi működésével kapcsolatban.
Az értékelés szerint az eurózóna tagállamai közül kilenc (Németország, Írország, Görögország, Ciprus, Litvánia, Luxemburg, Málta, Hollandia és Ausztria) 2020-as büdzséjavaslata megfelel a szabályoknak, míg Észtország és Lettország "nagy vonalakban" telesíti az ajánlásokat. Nyolc tagország (Belgium, Spanyolország, Franciaország, Olaszország, Portugália, Szlovénia, Szlovákia és Finnország) esetében viszont fennáll a kockázata annak, hogy jövőre nem teljesülnek a Stabilitási és Növekedési Paktumban rögzített követelmények.