Kutatás: a légszennyezés növeli a gyerekeknél a paranoia és a pszichózis kockázatát
A kutatók összevetették azoknak a fő szennyező anyagoknak a szintjét, ahol a felmérésben részt vevők 17 éves korukban éltek, iskolába jártak, vagy rendszeresen hosszabb időt töltöttek, és megállapították, hogy ott fordult elő a legtöbb pszichotikus élmény, ahol a legsúlyosabban mérgező levegőt lélegezték be.
Mindenképpen meg kell találni a légszennyezettség csökkentésének módját – hangsúlyozta Stefan Reis, a Center for Ecology & Hydrology szakértője, aki szerint e tanulmány megerősíti azokat a feltételezéseket, hogy a levegőbe került toxikus anyagok nemcsak szív- és érrendszerünket, valamint légzőszerveinket károsítják, hanem mentális egészségünket is.

Bár a kutatásban szintén részt vett dr. Helen Fisher hangsúlyozta, hogy a légszennyezés és a mentális problémák közötti összefüggés kutatása még csak a kezdeteknél tart, emlékeztetett arra, hogy annak idején sokan kétkedve fogadták a dohányzás a tüdőrák kialakulása közötti kapcsolatot is, mígnem sikerült azt a tudománynak bebizonyítania.
Ugyancsak a közúti közlekedés okozta légszennyezést kárhoztatja az a tanulmány, amely a Lancet tekintélyes orvosi szaklapban jelent meg, és amely szerint emiatt lesz asztmás évente 4 millió gyermek. Ez az összes gyermekasztma diagnózásának 13%-át teszi ki világszinten, de az arány egészen riasztó Dél-Koreában (31%), Kuvaitban, Katarban, valamint az Egyesült Arab Emírségekben (30%). Városi szinten a legmagasabb az arány Sanghajban (48%), az első tízbe hét további kínai város került be, Szöul és Moszkva mellett.