BUDAPEST
A Rovatból

Régen csak egy tó volt az a városrész, amit ma Lágymányosnak ismerünk

Eredetileg egy mocsaras tó volt, aztán feltöltötték és vigalmi negyedet alakítottak ki a területén, mára pedig Buda egyik legmodernebb városrésze lett.
A FSzEK Budapest Gyűjteményének engedélyével - szmo.hu
2017. december 15.



Hétről hétre Budapest

2014-ben volt száz éve, hogy létrehozták a Budapest Gyűjteményt, a főváros könyvtárának várostörténeti különgyűjteményét, ahol a főváros helyismereti, helytörténeti anyagait találjátok meg. Folyamatosan gyarapodó gyűjteményükben százezer kötetnyi könyvet, kéziratot, hírlapot és folyóiratot, köztük számos régi, ritka dokumentumot tanulmányozhat bárki.

A fotótárban pedig mintegy százhetvenezer fényképet őriznek, amelyek bemutatják a városkép, az infrastruktúra változásait, a hétköznapok és történelmi fordulatok jeleneteit, a hírességek és mára elfeledett városlakók arcvonásait. Facebook-oldalukon ezeket mutatják be olyan történetekkel, amikről csak nagyon ritkán hallani.

Az 1838. márciusi nagy jeges árvíz fő oka az volt, hogy a Csepel-sziget csúcsánál összetorlódott jégtáblákból keletkezett torlasz az itt szétterülő és zátonyokkal tarkított folyó medréhez fagyott – és az így létrejött jégdugó visszaduzzasztotta az áradó Dunát a város felé.

A hasonló tragédiák megelőzésére meg kellett oldani a folyó szabályozását a meder szűkítésével, mélyítésével és a zátonyok elkotrásával. Az elkészült tervek azonban olyan roppant összeget igényeltek, amit a két város nem tudott magára vállalni. Így azután a következő harminc évben a gyakorlatban szinte semmi sem mozdult előre és csak a szerencsének köszönhető, hogy nem történt újabb tragédia.

lagymanyos2

Itt kezdődik 180 éves történetünk. Az 1833-ban készített térkép részletén jól megfigyelhető a Csepel-sziget északi csúcsa, és a közelében elnyúló Kopaszi-, és Nyúlfutási zátony. Ezek voltak az 1838-as nagy jeges árvíz "fő felelősei".

Alap és vízhelyzeti térképe Buda és Pest szabad királyi fővárosainak. Vörös László térképe (részlet), 1833

lagymanyos3

A Gellérthegy alatti kiszélesedő folyószakaszon feltorlódott a jég 1838 márciusában. Georg Scheth litográfiája Karl Klette metszete nyomán a Schilderung der Ueberschwemmung von Ofen und Pesth...c. kötetből.

lagymanyos4

Kékkel jelölve az a terület, amelyet 1838 márciusában a jeges ár elöntött (jóval a mai Nagykörúton túli részeket is). Pest 4254 házából 2281 összedőlt – 50 ezer ember vált hajléktalanná. Térkép. 1838. Megjelent az A pest-budai árvíz 1838-ban c. kötetben (szerk.: Némethy Károly, Bp. 1938., 206. o.)

Amikor viszont az állam a tervek megvalósítására biztosította az anyagi fedezetet, néhány év alatt hatalmas méretű építkezések indultak el, és 1870-75 között végre minden területen elkezdődött a munka. Volt, hogy egyszerre öt elevátor dolgozott a homokzátonyok elkotrásán és a Duna mélyítésén (köztük a Góliát nevezetű). A főváros belső részein megépítették a rakpartokat, melyek gátként is szolgálnak a mai napig.

1873-ra a mai Szent Gellért tértől a mai lágymányosi öbölig elkészült a több mint három kilométer hosszúságú Kopaszi-gát – amely egyik oldalán 380 méter széles mederbe szorította a Dunát, másik oldalán pedig leválasztotta a sekély öblöt, létrehozva ezzel a Lágymányosi-tavat. Ide kezdetben egy nagy déli kikötőt terveztek felépíteni, de az iszapos terület erre a célra végül is alkalmatlannak bizonyult. A gátat csak 1885-ben magasították meg – addig olyan alacsony volt, hogy azon az árhullámok átcsaptak, és mivel a környékről az esővíz is ide folyt le, a tó vízutánpótlása biztosítva volt, így az nem száradhatott ki.

lagymanyos6

1873-ra készült el a Gellért tértől induló három kilométer hosszúságú Kopaszi-gát. A gát a Dunát 380 méter szélességű mederbe szorította – az ezen kívül eső öbölből alakult ki a Lágymányosi-tó.

Weinwurm Antal panorámafelvételének részlete. Fénykép. 1877-1883 között.

lagymanyos7

1896-ban a Lágymányosi-tó környékén épült fel a "Konstantinápoly Budapesten" elnevezésű szórakoztató komplexum. A török stílusú környezetben színházak, mulatók, kávéházak - varieté, kabaré, operaelőadások, élőképek, vándorkomédiások, hastáncosnők, bazársor, szoborkiállítás várta a hajóval és társaskocsival érkezőket. Ez a - Las Vegas-i típusú vállalkozás - fél év alatt csődbe ment.

Kellner Lipót terve. Festményről készült fotóreprodukció, [1896 k.]

lagymanyos8

Csábítóan hívogató képeslap.

Az első nagyobb építkezés az 1877-ben átadott összekötő vasúti híd volt, amely végre összekapcsolta az ország két felének vonatközlekedését. Ennek töltése kettévágta a tó területét: déli részén kialakult a téli kikötő, amelynek védett öblében a későbbi időkben élénk fürdőélet folyt. A tó legközelebb 1896-ban, a millennium idején került a címlapokra, amikor megnyílt az akkori Európa legnagyobb szórakoztató negyede (Konstantinápoly Budapesten néven), ahová hajóval és társaskocsival szállították a vendégeket. Ez a korát megelőző, Las Vegas-i mintájú vállalkozás azonban fél év alatt megbukott.

A tó tervszerű feltöltése a Gellért tértől indulva kezdődött meg – és a víztől elhódított területen 1904-1909 között építették fel a Királyi József Műegyetem (a mai Műszaki Egyetem elődje) épületeit. 1930-ban döntöttek a tó teljes feltöltéséről. Ezt részben a fővárosi építkezéseken kitermelt földdel és építkezési törmelékkel végezték – azonban a legnagyobb mennyiségű anyagot a téli kikötő kotrásából nyerték. A Boráros téri híd budai hídfőjének kialakításához 600 ezer köbméter anyagot kotortak ki, szállítottak a helyszínre és terítettek szét. A híd 1937-es átadásakor a Horthy Miklós nevet kapta (ma a Petőfi híd).

lagymanyos5

Az összekötő vasúti híd a Lágymányosi-tóról. Fénykép.1906 k. Forrás: Fortepan/Széman György

lagymanyos1

Lágymányosi látkép a Gellérthegyről. Fénykép. Erdélyi Mór felvételének részlete, [1909]

lagymanyos9

A tó feltöltött részén már áll a Műszaki Egyetem - 1904-1909 között emelt – tömbje.

Képeslap, 1930.

lagymanyos10

A vagonok mögött (a pesti oldalon) látható az Elevátor jellegzetes épülete. Újsághír, (1930-as évek?)

lagymanyos12

A hidat 1937-ben adták át. A budai hídfő környékén ekkor nagy területeket töltöttek fel, mintegy 600 ezer köbméternyi iszap felhasználásával. Balra még látszik a tó megmaradt része. (A kép minden bizonnyal a híd mellett álló Elevátor épületéből készülhetett.) Nyomtatott fotó. Megjelent a "Horthy Miklós híd, 1933-1937 : a budapesti borárostéri Horthy Miklós Dunahíd építkezésének ismertetése" c. kötetben

lagymanyos11

A téli kikötőből kikotort iszappal folyik a Lágymányosi-tó feltöltése a tervezett Boráros téri híd budai hídfőjének kiépítése során. Háttérben a Műszaki Egyetem épületei és a Gellérthegy. Forrás: Siklóssy László: A Fővárosi Közmunkák Tanácsa története (1870-1930), Bp. 1931.

lagymanyos13

1944-től az olaszországi támaszpontokról felszállt amerikai gépek hajtották végre az országunk elleni nappali bombatámadásokat. Fontos célpontjaik voltak a hidak – de egyetlen fővárosi hidunkat sem sikerült eltalálniuk. A képen az összekötő vasúti híd bombázását örökítette meg egy amerikai repülőgép legénysége. Középen a hosszan elnyúló földnyelv a Kopaszi-gát, jobbra a nagyrészt már feltöltött, de még beépítetlen egykori Lágymányosi-tó területe, amelyre sok bomba hullott. (Nagyon is lehetséges, hogy az ezen a képen látható bombák fel nem robbant példányait találják meg napjainkban a területen folyó építkezések során.)

Forrás: Fortepan

lagymanyos14

A Dunától elhódított, és mintegy száz év alatt feltöltött területen ma egyetemi épületek, sportcsarnok és irodaházak állnak. Beljebb lakóházak. Az alsó rakparti út a Kopaszi-gátra épült.

lagymanyos15

A Lágymányosi-tó partvonala a mai térképre vetítve. A vonaltól jobbra eredetileg a Duna hömpölygött, majd itt volt a tó, amelyet feltöltöttek. (A kép felső részén, a folyó partján a Műszaki Egyetem főépülete, közepén keresztben a Petőfi hídhoz vezető Irinyi József utca, alsó részén a Tüskecsarnok látható.)

A második világháború után a romokkal folytatták a feltöltést – ami lényegében az 1960-as években fejeződött be, bár a fényképeken egy kisebb tó még ez időben is megfigyelhető a vasúti híd mellett. Még felépítettek néhány újabb egyetemi épületet, azután hosszú évekig semmi hírünk a területről – csendben ülepedik és szikkad az oda hordott anyag. Végül újabb egyetem – az ELTE TTK - költözött ide a Duna partjára. A hajdani Kopaszi gáton fut a mai alsó rakparti út. A téli kikötőből lett a lágymányosi öböl, amely 2007 óta közpark és pihenőközpont. A legújabb hírek szerint ennek közelébe, még mindig a régi Lágymányosi-tó területére tervezik felépíteni hazánk első magasházát. A 19. században tóként született, és a 20. században feltöltött városrész története tehát a 21. században is folytatódik.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


BUDAPEST
Vitézy Dávid az újraszámlálásról: Látom és értem, hogy egy választás után majdnem egy hónappal sok indulatot szül egy ilyen döntés
A főpolgármester-jelölt már nagyon várja, hogy megszülessen végre a választás jogerős végeredménye, miután a Kúria vasárnap ismét egy újraszámlálást rendelt el.


Vitézy Dávid is a Facebookon reagált a Kúria vasárnapi esti döntésére, melynek értelmében újra kell számolni a június 9-i főpolgármester-választáson leadott valamennyi érvényes szavazatot. Az egy hónappal ezelőtti szavazáson Karácsony Gergellyel szemben először 324, majd az érvénytelen szavazatok újraszámlálása után már csak 41 vokssal alulmaradó politikus a posztban azt írja, hogy senki sem tudhatja, mi lesz a folyamat végeredménye, még az is lehet, hogy nő a különbség kettejük között.

„Egyet azonban tudok: bármely fejlett demokráciában egy ennyire szoros eredmény (41 szavazat, ami 0,005%, azaz öt százezrelék különbség) és az ahhoz képest igen magas tévesztési arány a már újraszámolt érvénytelen szavazatok megítélésében (2,3%) teljes újraszámláláshoz vezetne. Ennek így kell történnie Budapesten is – persze jó lett volna, ha ehhez nem kellett volna ennyi jogorvoslati lépcső és ennyi idő”

– írja a bejegyzésben a Vitézy Dáviddal Budapestért Egyesület és az LMP közös jelöltje. Ezután idézi Magyar György ügyvéd friss posztját, aki szerint „hibázott az NVB, amikor csak az érvénytelen szavazatok újraszámlását rendelte el, és az érvényeseket nem vizsgáltatta”.

Vitézy részletesen leírja a Kúria döntését, majd kifejti, hogy bízik a folyamat törvényes lebonyolításában.

„Természetesen látom és értem, hogy egy választás után majdnem egy hónappal sok indulatot szül egy ilyen döntés, de a fentiek alapján mindenki számára józanul belátható, miért indokolt a teljes újraszámlálás”

– teszi hozzá.

„Mint minden budapesti, én is azt szeretném, ha végre megnyugtatóan pont kerülne a főpolgármester-választás végére és a választás jogerős eredménye végre megszületne, és akármi is lesz a jogerős végeredmény, elkezdhetnénk Budapest fejlesztéséért dolgozni” – zárja a posztot Vitézy Dávid.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
BUDAPEST
Hol érdemes nézni az augusztus 20-i tűzijátékot? Itt vannak a legszebb budapesti helyszínek
Összegyűjtöttük honnan érdemes a minden bizonnyal páratlan látványt figyelemmel kísérni.


Az augusztus 20-i tűzijáték Budapesten az egyik leglátványosabb esemény, amelyet évről évre több tízezren csodálnak meg. Idén négynapos rendezvénysorozattal, 19 helyszínen ünnepeljük az államalapítás évfordulóját, és az augusztus 20-i hosszú hétvége miatt már szombattól várhatók programok.

Minden idők leglátványosabb tűzijátékát élvezhetjük idén ugyanis az eddigi 4,3 helyett több mint 5 kilométer hosszan lehet majd látni a Duna mentén, vagyis ezúttal a látványterület egészen a Margitszigetig tart majd, és a tavalyi kettő helyett három belvárosi hidat érint.

A pirotechnikai eszközök, a drónok száma és a fényfestés volumene is nagyobb lesz a tavalyinál, így ha teheted mindenképp érdemes lesz élőben nézni, ehhez adunk pár helyszínötletet!

Aranybástya

Augusztus 20-án valami igazán különlegesre vágysz? Akkor irány a Budai Vár és az Aranybástya Étterem! Itt nem csak a tűzijátékot nézheted meg a legjobb helyről, de még a vacsorád is prémium lesz. Képzeld el, ahogy a Margitszigettől a Citadelláig mindent bevilágít a tűzijáték és a drón show, te pedig egy pohár különleges magyar itallal, a Kreinbacher Prestige Brut pezsgővel a kezedben élvezed a látványt.

Az augusztus 20-i tűzijáték látványos fényjátéka mellett olyan különleges gasztronómiai élmények várnak, amiket máshol csak irigykedve néznél az Instagramon. Az étlapon olyan ínyencségekkel találkozhatsz, mint például a tempura tigrisrák, a parmezános bélszín vagy a burgonyagolyók szarvasgombával. Emellett változatos és prémium minőségű italok, saját készítésű nemzeti fröccs, koktélok valamint gondosan összeállított, izgalmas falatok garantálják, hogy felejthetetlen legyen az estéd. És még nincs vége: open bar szolgáltatásukkal nem kell visszafognod magad, csak élvezned kell a mennyei fogásokat és a gyönyörű budapesti panorámát hazánk történelmének egy darabjában.

Tipp: Ha nem akarsz lemaradni róla, elővételben 10% kedvezménnyel vehetsz jegyet az “ILOVEARANYBASTYA” kuponkóddal. Ez az este simán a nyár fénypontja lesz, kár lenne kihagyni! Részletekért kattints IDE!

Aranybástya

1015 Budapest, Csónak u. 1.

PONTOON

 

A PONTOON a nyári Budapest egyik megkerülhetetlen helyszíne szuper bulikkal, koncertekkel és persze az összetéveszthetetlen panorámával a Lánchíddal és a budai Várral a háttérben. Ez a helyszín tökéletes választás, ha augusztus 20-án különleges környezetben szeretnéd élvezni a tűzijátékot.

Laza, fiatalos hangulata keveredik a Duna-parttal és annak lenyűgöző panorámájával, így garantáltan emlékezetes pillanatokat szerezve. Az esti órákban a híd és a Parlament kivilágított látványa mellett élvezheted a belváros pezsgését, de nem városi környezetben. A helyszín nem csak a design-ját illetően egyedülálló, de a válogatott programoknak és koncerteknek köszönhetően nemcsak szórakozóhelyként beszélhetünk, hanem egyfajta kulturális közösségi térként is, ahol minden kultúra és zenei irányzat kedvelői megtalálhatják az igényeire szabott szórakozás lehetőségét. Náluk a nyári esték legjobb hangulatú programjai várnak rád: élőzene, DJ-k, és persze remek italok. A koktélok és a hideg sörök mellett a helyszínen könnyed falatok is várnak, hogy teljes legyen az élmény.

PONTOON

1051, Id. Antall József rkp. 1.

Spoon The Boat

A Spoon the Boat Budapest egyik ikonikus helye, amely közvetlenül a Lánchíd mellett várja vendégeit. Ez az elegáns helyszín tökéletes választás, ha augusztus 20-án a Dunán ringatózva szeretnéd élvezni a tűzijátékot. A hajóról fantasztikus panoráma nyílik a Budai várra, a Lánchídra és a Parlamentre, így a tűzijáték minden pillanatát tökéletesen láthatod. A fedélzetén több terasz is található, de ha az időjárás borongósabbra fordul, vagy este hűvösebb lesz, a télikertbe is átköltözhetsz, ahonnan ugyanolyan remek panoráma tárul eléd.

A Spoon erőssége, hogy a remek lokáció mellett kiemelkedő a konyhája is. Komfortos ízekkel dolgoznak, miközben az adagokkal sem spórolnak. A bisztró jellegű étteremben több magyaros, és jópár nemzetközi fogást is kínálnak, így a tűzijáték alatt egy igazi kulináris élményben lehet részed. Ha augusztus 20-án egy exkluzív, stílusos helyszínen szeretnéd átélni a tűzijátékot, miközben Budapest legszebb látványosságai vesznek körül, akkor a Spoon the Boat a tökéletes választás!

Spoon The Boat

1052, Vigadó tér 3.

The Duchess Rooftop Bar

A The Duchess Rooftop Bar Budapest egyik legexkluzívabb tetőterasza, amely a belvárosban, a Matild Palace tetején található. Ha augusztus 20-án egy igazán exkluzív, elegáns és hangulatos környezetre vágysz, akkor a The Duchess Rooftop Bar az ideális választás! A helyszínre érve a kulcsos logót követve, kis folyosón át, Budapest első liftjével juthatunk fel a tetőre, ahol szinte az Erzsébet híd fölött lebegve szemlélhetjük a Dunát és a budai oldalt.

Innen a város fényei és a tűzijáték teljes pompájukban tárulnak eléd. Az elegáns, mégis modern dizájn, a kényelmes ülőhelyek és a hangulatos világítás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy extra kényelemben érezd magad! A bár prémium italválasztéka és kreatív koktéljai tökéletesen kiegészítik az élményt, miközben a tűzijáték látványában gyönyörködsz. A gondosan összeállított itallap és a finom falatok garantálják, hogy az estéd minden szempontból élvezetes legyen.

Az augusztus 20-i eseményre kifejezetten erre az alkalomra készült koktélokkal készülnek, továbbá két órán át korlátlan Cattier pezsgő csomag is vár az érkezőkre. Kényeztheted magad a hideg és meleg canapék, valamint az ínycsiklandó desszertek elragadó választékával. Foglalni ide kattintva tudsz!

The Duchess Rooftop Bár

1056, Váci utca 36.

raqpart

Budapest nyári lazulós és szórakozóhelye, a raqpart. A Lánchíd pesti hídfőjét betámadó szabadtéri bárterasz a város egyik legszebb panorámáját tudhatja magáénak, háttérben a Budai vár - Mátyás templom - Halászbástya kombóval. Innen a limonádét is jobban esik szürcsölgetni, a hely tényleg jó választás egy könnyű nyári chill-ezéshez. Ami az étel- és italkínálatot illeti, igazi gourmet fogásokat rendelhetünk, úgymint a magyaros vagy a provance-i tál, az Angus burger, cézár saláta garnélával vagy az elmaradhatatlan hekk kovászos uborkával. A fröccs és a sör hűsítő a nyári koktélok pedig könnyűek és izgalmasak.

Az élet éjszaka sem áll meg a parton! Amint a nap eltűnik a Budai Vár kupolája mögött, a város legjobb koktélmesterei előveszik legféltettebb long drink receptjeiket és shot-különlegességeiket, felerősödnek a lágy deep vokálok és a mosolygós nu disco ütemek, hogy egy emberként mozogjunk a szabad ég alatt, egészen hajnalig. Nem lesz ez másképp augusztus 20-án sem, érdemes követni a Facebook eseményt az aznapi részletes programokért!

raqpart

1051, Jane Haining rkp.

További budapesti helyszín ajánló

Várkert Bazár

Hamarosan finomságokkal, koncertekkel, gasztrobeszélgetésekkel telik meg a Várkert Bazár környéke, mert augusztus 18-tól 20-ig újra megrendezik hazánk egyik legnagyobb gasztronómiai fesztiválját, a Magyar Ízek Utcája rendezvényeit. Ez elsősorban magyar gasztrokulturális kiállítás és vásár, de a Kárpát-medence színes ízvilágát és gasztronómiai kultúráját is igyekszik bemutatni. Itt kóstolhatod meg először Magyarország tortáját, és mutatják be a Szent István-napi kenyeret is. A szervezők a Magyar Ízek Utcája programjának záróeseményeként tüntetik fel a 21 órakor kezdődő tűzijátékot. Ha a Várkert Bazárban vagy annak környékén ragadnál, egy percig se aggódj: innen is tökéletesen lehet majd látni a műsort.

Gül baba türbéje

A rutinos tűzijátéknézők tikos favoritja épp a Duna azon szakaszára néz, ahol fellövik a rakétákat. A Gül baba türbéje a csodás látkép mellett egy nyugodt, csendes környezetet is kínál, amely tökéletes helyszínt biztosít az ünnepi események megtekintéséhez. A türbéhez vezető séta és a környező kert is hozzájárul ahhoz, hogy az este egy különleges élmény legyen.

A Bálna környéke

A főváros egyik legszebb panorámája nyílik a Nehru partról a Gellért-hegyre, ráadásul könnyen megközelíthető a zöld terület. Ideális választás lehet azoknak, akik a pesti oldalról szeretnék nézni a tűzijátékot.

Filozófusok kertje

A klasszikus helyszínekhez képest szinte biztos, hogy jóval kevesebben lesznek a romantikus környezetben, ahol ezúttal élő zenei aláfestést is kap a tűzijáték. Ráadásul kényelmes babzsákfotelekből lehet nézni a műsort a Gellért-hegy Erzsébet hídhoz közeli zöld oázisában.

Hármashatár-hegy

Népszerű hely, ahol évről évre sokan gyűlnek össze. Éppen ezért aki ezt választja, számoljon úgy, hogy az este kilenc órai kezdés előtt már egy, másfél órával oda kell érni.

Sas-hegyi Látogatóközpont

Az ünnep alatt kizárólag a fogyatékossággal élőknek és kísérőiknek kínál egyedi élményt a látogatóközpont. Mivel azonban a tűzijátéknéző helyek száma korlátozott, ezért előzetes regisztráció szükséges ezen a honlapon.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
A Rovatból
Főpolgármesteri újraszámlálás: egyre nagyobb lehet Karácsony Gergely előnye
Vitézy Dávid tud olyan körzetről ahol 134 szavazattal szavazattal nőt Karácsony előnye. A végeredményt pénteken hirdeti ki az NVB.


„A hibásan máshoz számolt érvényes vagy a tévesen érvényesnek minősített szavazólapok száma mára összesen eléri az 1200-at, ez a köztünk lévő eredeti 41 szavazatnyi különbség harmincszorosa”

– írja Vitézy Dávid a főpolgármester-választás második újraszámlálásának második napján, aki egy korábban érvényesnek nyilvánított, de láthatóan érvénytelen szavazólapról is megosztott egy fotót.

A bejegyzésben leír egy újlipótvárosi esetet is, ahol többszörösére nőtt a különbség közte és Karácsony Gergely között, mint amekkora az első újraszámlálás után volt a teljes városban.

„Ebben az esetben épp az ő javára változott az eredmény, 134 szavazattal, mivel amúgy rá adott érvényes szavazatokat tévesen hozzám számoltak a XIII. kerületi szavazatszámlálók június 10-re virradó éjszaka. De fordítva is történt hasonló másutt. Csak ilyen jellegű tévesztést legalább kétszáz helyen tapasztaltunk már Budapest-szerte az újraszámlálás során, bár általában kisebb számú szavazatot érintően.”

A 444 közben úgy tudja a A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) egyik tagjától, hogy Karácsony 200-250 szavazattal vezethet Vitézy előtt. A végeredményt pénteken közlik.

Vitézy Dávid teljes posztját itt lehet elolvasni:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

BUDAPEST
Fél Budapestet lezárják a hosszú hétvégén, itt a teljes lista, hogy hol nem lehet majd közlekedni
A Lánchidat már csütörtökön lezárják. A lezárások érintik többek között a Hősök terét, a Műegyetem rakpartot és a legtöbb fővárosi hidat is.


Az augusztus 20-ai ünnepségek miatt időszakos lezárásokra, forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő napokban a fővárosban, írja az MTI a Budapesti Rendőr-főkapitányság közleménye alapján. Az intézkedések több Duna-hidat is érintenek: a Lánchidat már csütörtökön, a Szabadság hidat pedig vasárnap este lezárják.

A Lánchidat csütörtökön 0 órától szerda hajnalig zárják le. Lezárásra kell számítani a budai alsó rakparton a Slachta Margit rakparttól a Dombóvári útig, időszakosan a pesti alsó rakparton a Carl Lutz rakparttól (Jászai Mari tér) a Közraktár utcáig, a Margit híd északi oldalán, az Alkotmány utcában, és a Tárnok utcában a Dísz tér és Szentháromság tér között.

Péntek reggeltől le lesz zárva a Várkert rakpart is, valamint a Döbrentei utca és a Váralja utca a Dózsa György tértől (Palota út) az Attila útig.

Szombat estétől nem lehet majd közlekedni a Kós Károly sétányon a Hősök terétől a Hermina útig.

Vasárnap lezárják az Erzsébet híd buszsávjait, este pedig - szerda hajnalig - a Szabadság hidat a gépjárműforgalom elől.

Hétfőtől nem járható a Műegyetem rakpart a Budafoki úttól a Bertalan Lajos utcáig, a Szent Gellért tér a Budafoki út felé, és a Budafoki út a Csiky utcától a Szent Gellért térig, estétől pedig Széchenyi rakpart a Kossuth tértől a Széchenyi térig.

Augusztus 20-án, kedden időszakosan lezárják a Szent István teret, a József Attila utcát a Bajcsy-Zsilinszky úttól a Széchenyi térig és a Széchenyi teret körben, estére - a tűzijáték ideje alatt - pedig a Margit hidat, a Lánchidat, az Erzsébet hidat, a Szabadság hidat, továbbá több rakpartot és a Margitsziget meghatározott részét.

Mindemellett szakaszosan és időszakosan lezárják a Szent István tér - Zrínyi utca - Október 6. utca - József Attila utca - Széchenyi tér - Zrínyi utca - Szent István tér útvonalat, továbbá a Szent István tér - Zrínyi utca - Október 6. utca - József Attila utca - Széchenyi tér - Akadémia utca - Arany János utca - Sas utca - Szent István tér útvonalat is.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk