Koronavírus: Szlovákiában 9, Magyarországon 172 halálos áldozattal járt eddig
Arról is beszéltek, hogy a térségben először a csehek kezdtek erőteljesen védekezni, ott már március elsején kimutatták a koronavírust.
"A járvány elleni harcban sokszor órák döntenek, Szlovákia viszont napokat nyert rögtön a legelején Csehországhoz és az akkoriban ocsúdó Magyarországhoz képest"
- mondta Dr Horváth Zoltán.
A Pozsony Megyei Önkormányzat például az első koronás érintett hírére azonnal bezáratta a körzetébe tartozó alap- és középiskolákat. Amikor pedig a váratlan szabadság hírére a családok elkezdtek kirajzani a hegyekbe, az állam az összes síközpontot, vidéki fürdőkomplexumot bezáratta minden kompromisszum nélkül, sőt még a népszerű kerékpárútvonalakat is.
A kórházi kezelés és az elkülönítés is különbözik a két országban. "Az itteni egészségügyi kormányzat nagyon nem szeretne az összes intézményben koronavírusos beteget tudni" - mondta Horváth Zoltán a Válasz Online-nak.
"A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy minden kórházban vannak olyan elkülönített részek, ahova COVID-gyanús betegek kerülnek, de ha a teszteredmény pozitív, az érintettet azonnal elviszik az elsővonalas járványcentrumok valamelyikébe. Ha pedig negatív, helyben átirányítják az őt ellátó osztályra – belgyógyászatra, sebészetre, satöbbi.
Jelenleg az akut és az onkológiai beavatkozásokon kívül minden más szünetel, és miközben Magyarországon azon folyik a vita, mennyi ágyat kell úgymond felszabadítani a potenciális koronavírus-fertőzöttek számára, itt már azt mérlegeli a szakma, hogy május elején esetleg újra lehetne indítani a normál kórházi gyógyítást. Nehéz most eldönteni, hogy a szlovákiai vagy a magyar modell a realistább, felelősségteljesebb. Szeretném hinni, hogy a maga módján mindkettő helyes, és az országainkban nem fog úgy tombolni a vírus, mint tőlünk nyugatra."