Koronavírus: a pesszimista forgatókönyv szerint fél Kína megfertőződhet május végéig
Bár úgy tűnik, hogy folyamatosan csökken a megbetegedések száma, az epidemológusok szerint még nem érte el csúcspontját a Covid-19 névre keresztelt vuhani koronavírus, írja a Nature. Éppen ezért a járványügyi szakemberek folyamatosan próbálják megbecsülni, mikor tetőzhet a vírus. A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint létezik egy optimista és egy pesszimista forgatókönyv is.
Az optimista forgatókönyv szerint február végén tetőzhet a vírus, áprilisra pedig teljesen eltűnhet Kínából. Ezt Zhong Nanshan jelentette ki még február 11-én.
A kínai epidemológus korábban a SARS-vírus felfedezésével és megfékezésével lett közismert. Zhong becslése matematikai modelleken alapul, ugyanakkor nem ez az első jóslata a vírus várható lecsengésével kapcsolatban: január 29-i előrejelzésében 7-10 napban határozta meg a vírus tetőzését, és gyorsan csökkenő esetszámmal kalkulált a 83 éves szakember.
Zhong hozzátette: a kínai kormány ellenőrző intézkedései (utazási tilalom, meghosszabbított ünnepek, kijárási tilalom stb.) jelentősen javítottak a helyzeten, bár elismerte, hogy a vuhaniak számára ez továbbra is egy rendkívül nehéz időszak lehet.
Több tudós azonban kételkedik Zhong szavaiban, és úgy vélik, hogy kollégájuk csak le akarja nyugtatni a kedélyeket. A járvány ugyanis egyre súlyosabb gondokat okoz a gazdaságban és a társadalomra gyakorolt káros hatásai is egyre jobban kiütköznek.
A kínai professzor modelljét ugyanakkor egy angol kutatócsoport is alátámasztotta. A London Higiéniai és Trópusi Orvostudományi Iskola tudósai szerint a járvány bármikor tetőzhet. Előrejelzésükben azzal számoltak, hogy egy átlagos koronavírusos beteg 1,5-4,5 további embert fertőz meg, ezért terjedhetett rendkívül gyorsan a betegség még az utazási tilalom bevezetése előtt. Ez azonban egy olyan intézkedés volt, ami lokalizálta a járványt. Becslésük szerint a csúcsponton Vuhan lakosságának mintegy 10 százaléka, vagyis nagyjából 1 millió ember lesz fertőzött.