Kína tagadja, hogy rabok kényszermunkájával készültek a Tesco ünnepi képeslapjai
Mint azt mi is megírtuk, egy angol nyelvű üzenet jutott ki a sanghaji Qingpu börtönből, amelyet egy hatéves kislány talált meg Angliában egy olyan képeslapon, amelyet a Tesco-ban vásárolt.
"Külföldi rabok vagyunk a sanghaji Quingpu börtönből, akaratunk ellenére dolgoztatnak minket, kérlek segítsetek, értesítsétek az emberi jogi szervezeteket, és lépjetek kapcsolatba Peter Humphrey-val"
- állt a képeslapon. A kislány megmutatta édesapjának a képeslapot, aki elkezdett nyomozni Humphrey után.
Kiderült, hogy egy brit újságíróról van szó, akit már egyszer már két évre lecsuktak ugyanabban a börtönben, miután a sanghaji vállalati csalásokról írt cikket.
Humphrey már meg is írta az első cikkét a témában arról, hogyan dolgoztatják kényszeresen a rabokat. Kiderült, hogy
a Tesco számára gyártott képeslapokat a sanghaji börtönben készítik a rabok, így sikerült kijuttatni a segélykérést a szigorúan őrzött létesítményből.
Az újságíró nem tudja, hogy személy szerint ki írhatta a képeslapot, de gyanítja, hogy egy egykori rabtársa lehetett, akit még az ott töltött idő alatt ismerhetett meg, és tudhatja, hogy az újságíró által nyilvánosságot kaphat az ügy.
A Tesco azonnal leállította a karácsonyi képeslapok kínai gyártását, és hivatalos közleményben gyűlöletesnek nevezte a rabokkal végeztetett kényszermunkát.
#Tesco suspended production at a factory in China following allegations forced prison labour was used to pack charity Christmas cards.
— MDWLive! News (@MDWLiveFeed) December 22, 2019
It comes after the Sunday Times reported a 6 year-old girl from south London found a message from Shanghai prisoners hidden in a box of cards. pic.twitter.com/jm5BNQ3sGx
Egyértelműen kijelentették, hogy nem tudtak róla, hogy az általuk megbízott kínai gyár ilyen jellegű munkával állítja elő a lapokat, és soha nem járulnának hozzá ahhoz, hogy ilyen körülmények közt készüljenek az üdvözlőkártyák, amelyeket a vizsgálat idejére kivon a forgalomból.
A Tesco egyébként jótékony célból árulja képeslapjait: a karácsonyi üdvözlőlapok értékesítésének bevételéből évi 300 ezer fonttal (117 millió forint) támogatja három brit egészségügyi jótékonysági szervezet (British Heart Foundation, Cancer Research UK, Diabetes UK) munkáját.
A képeslapokat gyártó Zhejiang Yunguang nevű cég szintén tagadja, hogy bármelyik munkafolyamatba bevontak volna elítélteket. A cég, amely többek közt olyan óriásvállalatoknak dolgoznak, mint a Tesco vagy a Disney, nehezményezte, hogy a vállalat nyilvánosságra hozta a nevét, és politikai érdekeket sejt a háttérben - nyilatkozták a Global Timesnak.
A kínai külügyminisztérium szóvivője, Geng Shuang hétfőn tartott sajtóértekezletet Sanghajban, ahol tagadta, hogy kényszermunkát végeznének a rabok a Quingpu börtönben.
Az országban egyébként elfogadott és legális gyakorlat, hogy a rabok dolgoznak a börtönökben, ám törvényileg szabályozzák, hány órát robotolhatnak. Ennek ellenére többször bebizonyosodott már, hogy ennél sokkal több munkát adnak a raboknak, sőt, Peter Humphrey beszámolója szerint őt is kényszerítették arra, hogy a szóban forgó börtönben fast fashion ruhavállalatok számára dolgozzon.
Forrás: The Guardian.