Kihaltnak hitt, évtizedek óta nem látott fajokat találtak az Andokban
A kihaltnak hitt, ám most ismét felfedezett fajok közé tartozik az ördögszemű béka, amely mélyvörös szemeiről kapta a nevét, teste pedig sötét, majdnem fekete színű. Ezt a fajta békát 20 évvel ezelőtt figyelték meg legutóbb, így igazi csoda, hogy ismét ráleltek.

Fotó: Conservation International/Trond Larsen
Szatír pillangót azonban még ennél is régebben, 98 évvel ezelőtt láttak utoljára, 2017-ben azonban a kutatók újra felfedezték a Zongo-völgy aljnövényzetében.

Fotó: Conservation International/Fernando Guerra
Az expedíció társvezetője szerint a Zongo-völgyben megtalálható állatok közül sok sehol máshol nem él a világban. Ahogy a Föld más részein is, ennek a régió élővilágának is alkalmazkodnia kell a klímaváltozás hatásaihoz. Sok faj egyre magasabb területekre költözik, hogy hűvösebb helyet találjon. A vándorlásban kulcsfontosságú szerepet játszanak az úgynevezett erdei folyosók, amelyeken keresztül az állatok a hegyekbe juthatnak. Larsen szerint
ezeknek a folyosóknak a hiányában ezek az állatok és növények nem tudnak mozogni és nem képesek alkalmazkodni a változó körülményekhez. Ezért is annyira fontos az olyan helyek védelme a klímaváltozással szemben, mint a Zongo völgy
- mutat rá a szakember.
Hangsúlyozta azonban azt is, hogy a közelben élő emberek életében is nagy szerepe van a területnek, mert a helyiek innen nyernek építőanyagot, vizet és vízenergiát is.
Luis Revilla, La Paz polgármestere egy közleményben úgy fogalmazott,
a Zongo völgy védelmének fontossága egyértelműbb, mint valaha. Ezért a főváros gondoskodni fog a természetes erőforrások fenntartásáról.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!