Kiderült, hogy az elefántok nagyon is hasznosak a globális felmelegedés elleni küzdelemben
A 20. század elején a feltételezések szerint körülbelül 12 millió elefánt élt a közép-afrikai esőerdőkben, most már alig 400 ezer van belőlük.
Az afrikai elefántok ma is gyakran esnek az orvvadászok áldozatául, annak ellenére, hogy 1989 óta nemzetközi egyezmény tiltja az elefántcsont-kereskedelmet – írja a Teleambiente.
Csak 2007 és 2014 között 114 ezerrel csökkent az elefántok száma.
Pedig a legújabb kutatások szerint ezek az óriások nagyon hasznosak a globális felmelegedés elleni küzdelemben.
Az elefántok ugyanis lelegelik vagy letapossák a 30 centiméteresnél kisebb átmérőjű növényeket, és így több tere marad a lassan növekvő fáknak. Ezek pedig hosszabb ideig élnek, és több szén-dioxidot tárolnak a törzsükben.
De van más haszuk is az ökoszisztéma szempontjából. Jártukban-keltükben ugyanis szétszórnak magvakat és tápanyagokat, így segítve az erdők gyorsabb növekedését.

A franciaországi Gif-sur-Yvette-i klíma- és környezetvédelmi laboratórium munkatársai nemrég elkészítettek egy számítógépes modellt, hogy pontosabban megmutathassák, hogyan hatnak az elefántok a környezetükre.
Arra jutottak, hogy a hajtások sűrűségének csökkentésével valóban nő a megmaradt fák átlagos átmérője, és így a biomassza teljes tömege.
Egyetlen állat jelenléte négyzetkilométerenként 60 tonnával növelheti biomasszát.
„Mivel az elefántok a kisebb fákat részesítik előnyben, hosszú távon sokkal több atmoszferikus szén-dioxidot lehet tárolni a megmaradó fákban” – mondta a kutatást vezető Fabio Berzaghi, a New Scientist-nek.