Kiderült: a kormány 2,5 millió fertőzöttel és 14 ezer súlyos beteggel számolt a legrosszabb forgatókönyvben
Már jövő héten megkezdhetik a tömeges teszteléseket országszerte. Ezt Palkovics László miniszter jelentette be egy járványügyi online konferencián. Azt mondta, azt szeretnék megvizsgálni, hogy milyen az ország átfertőzöttsége. Ennek eredménye után el kell dönteni, hogy milyen legyen az izoláció, kit kell megvédeni és milyen módon - mondta.
A csütörtöki online konferenciáról készült videóból az is kiderült, hogy milyen tudományos eredményekre alapozza a kormány a járvány elleni stratégiáját, és mi várható a jövőben.
VIDEÓ: A járványmatematikai és egyéb kutatások szerepe a koronavírussal szembeni védekezésben
A konferencián Palkovics László innovációs és technológiai miniszter azt mondta, hogy a fő cél eddig az időnyerés volt, hogy az ország fel tudjon készülni a járványra. Ennek volt a része a kórházak kiürítése is - közölte. Fontosnak véli azt is, hogy a hazai tudományos és gazdasági forrásokra támaszkodva szervezzék meg a védekezést.
A számításoknál az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) áprilisi jelentését vették alapul. Eszerint a vírussal fertőzöttek 7–12 százalékát azonosítják, közülük 29,6 százaléknak van szüksége kórházi kezelésre, és 2,4 százalék kerül lélegeztetőgépre.
A Portfolio.hu megjegyzi, hogy nálunk teljesen mások az eddigi adatok, a
betegek 52 százaléka van kórházban és 3,1 százalékukat kell gépileg lélegeztetni.
Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem matematikusa arról beszélt, hogy a reprodukciós ráta nagyon fontos, ez azt mutatja meg, hogy egy fertőzött hány embernek adja át a vírust. Ha ez 1 alatt van, akkor kevesebb az új beteg. A szigorítások lazításánál ezt figyelembe kell venni.
Palkovics beszámolója szerint egy olyan forgatókönyvvel számoltak, amely azt mutatta, hogy 7330 lélegeztetőgépre lenne szükség a csúcson.
Ezen kívül az is kiderült, hogy a kormány forgatókönyvet készített a legdurvább esetre is: a járványgörbe csúcsa körüli két hétben 2,5 millió ember fertőződik meg, és 14 ezer ember kerülne súlyos állapotba.
Az anyagból az is kiderült, hogy a különböző mérések szerint Budapest volt a legfegyelmezettebb a védekezés betartásában. A fővárosban „volt egy időszak, amikor 90 százalékkal csökkent a kontaktszám. Ekkor a vidéki nagyvárosokban 80 százalékos, a kisebb településeken pedig 70 százalékos visszaesés volt.”