Karanténba kerülnek a magyar bankjegyek
A kínai és dél-koreai bankokban fertőtlenítik és két hétre karanténba rakják a bankjegyeket a koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében, most a Magyar Nemzeti Bank is úgy döntött, követik a gyakorlatot.
A Ripost információi szerint az MNB naponta többmilliárdnyi forintot fertőtlenít annak érdekében, hogy csökkentsék a terjedés esélyét.
A készpénz komoly veszélyforrás lehet a járvány alatt: tesztekkel mutatták ki, hogy egyes vírusfajták (például az influenza is) két hétig is megélnek a papírpénzeken.
„A Magyar Nemzeti Bank logisztikai központjában – a koronavírus terjedésének megelőzését szolgáló intézkedéseként is – a készpénzforgalomból naponta milliárdos nagyságrendben, zárt konténerekben befizetett bankjegyeket minden esetben a vírus túlélési periódusával összhangban két hétig „pihenteti”.
Azt követően a megfelelőnek ítélt és kötegelt bankjegyeket zsugorfóliázzák, s azokat egy 160-170 Celsius fok hőmérsékletű alagúton küldik át.
Az alkalmazott intézkedésnek és a korszerű technológiának köszönhetően a jegybankba befizetett bankjegyek újra kifizetése esetén minimális a kockázata annak, hogy esetlegesen fertőzött bankjegyek kerüljenek a forgalomba.” - írta a lapnak eljuttatott közleményében a Magyar Nemzeti Bank.
Az sem százszázalékos megoldás, hogy készpénz helyett bankkártyát használunk, a banki terminálon ugyanis ideig-óráig szintén életképes a vírus. Ez leginkább a terminál gombjain figyelhető meg, az érintéses fizetéssel csökkenthetjük le az esélyét annak, hogy fizetéskor szennyezett felülettel érintkezzünk.