„Elvették a jövőnket, de most vissza is vesszük” – több ezren tüntettek a klímasztrájkon Budapesten
Pénteken Magyarországon is több ezren vonultak az utcákra, hogy csatlakozzanak a IV. Globális Klímasztrájkhoz. Budapest mellett számos nagyváros is csatlakozott az eseményhez.
"Alig néhány évünk maradt, hogy megfordítsuk a sorsunkat, mielőtt az ökológiai- és éghajlati katasztrófa hatásai visszafordíthatatlanok lesznek"
- írták a szervezők a budapesti klímasztrájkhoz létrehozott Facebook-eseménynél.
Felhívásukra több ezren - zömében fiatalok - vonultak Budáról a Parlament elé. Azt szeretnék elérni a résztvevők a tüntetésekkel világszerte, hogy a kormányok tegyenek meg mindent a klímavédelemért, a Földért, a jövőért. Idehaza Budapest mellett 14 város csatlakozott a tüntetéshez - jelentették be a szervezők.



Már útközben is felhangzott, hogy
"nem kérünk a Black Fridayből", de a Kossuth téri felszólalók is hangoztatták, hogy véget kell vetni a vásárlási láznak, fogyasztásnak, és a tárgyak helyett inkább élményt adjunk egymásnak.
A rendezvényen makkot is osztottak, azt kérve, hogy aki teheti, ültesse el, ezzel is segítve a fásítást.
A felszólók közül Pribéli Levente,a Fridays For Future aktivistája arról is beszélt, hogy milyen fontos feladata van a mostani generációnak, és nagyon sok múlik az összefogáson. Mivel a környezet és éghajlat helyzete rohamosan romlik, és ez már bűn, amit nem lehet tovább folytatni.
"Mi nem akarunk bűnrészesek lenni" - mondta. Arra is figyelmeztetett, hogy a vásárlásra buzdító akcióknak nem szabad bedőlni, mert "nem egy tárgyra van szükségünk, hanem a természetre".
Úgy véli, hogy az a rendszer rossz, amelyben annak kell erőfeszítést tennie, aki a környezetet akarja védeni, azokkal szemben, akik pusztítják azt. A politikusoktól pedig követelni kell, hogy cselekedjenek, ne nézzék tétlenül a pusztítást. Most nincs idő a kifogásokra - figyelmeztetett. Szerinte a magyar kormány nem kezeli jól a klímahelyzetet, mert
Magyarországnak is ki kell hirdetnie a klímavészhelyzetet és cselekvési tervre van szükség. Követelte, hogy a klímaválság váljon tananyaggá
és legyen az Alaptörvény része, a fiatalokat ugyanis fel kell készíteni a változásra, és meg kell mutatni, mit tehetnek a megoldás érdekében. A beszéde végén újabb tüntetéseket ígért.


Több diák is felszólalt. Nyáry Luca diák, slammer is egy gyászos jövőről beszélt. Gergely Zizi Sára diák azt mondta, hogy a hibák még helyrehozhatók, még van egy kis idő a cselekvésre. "Elvették a jövőnk, de most vissza is vesszük" - mondta.
Vígh Péter, a Másfél fok - éghajlatváltozásról közérthetően oldal szerkesztője szerint nem azért vannak most itt, mert itt akarnak lenni, hanem, mert nem tehetnek mást. Arra figyelmeztetett, hogy
hamarosan új betegségekkel kell szembenézni, a jog sincs felkészülve a klímamenekültek kezelésére, és a kultúra sem ér semmit, ha összeomlik a jelenlegi civilizáció.
Úgy véli, hogy a diákoknak is köszönhető, hogy Budapest klímavészhelyzetet hirdetett.
"Az éghajlatválság korunk legnagyobb fenyegetése az emberi civilizációra nézve" - vélte.
El kell érni egy kritikus társadalmi tömeget, amivel kikényszeríthetőek a változtatások. Szerinte ma nincs hazafiasabb tett, mint kiállni és cselekedni a környezetvédelemért.



A rendezvény végén NoÁr arra kérte a fiatalokat, hogy ne kérjenek tárgyakat karácsonyra, hanem ajándékozzák meg egymást élményekkel.
VIDEÓ: Élőben közvetítettünk a klímatüntetésről
Világszerte 3273 városban tartanak klímasztrájkot november 29-én.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!