Hogyan ússzuk meg a fertőzést, ha koronavírusossal élünk egy háztartásban?
A háztartásokban könnyen és gyorsan terjedhet a koronavírus, de néhány óvintézkedéssel minimálisra csökkenthető a fertőzés továbbadásának esélye, írja a New York Post az amerikai járványügyi központ (CDC) friss tanulmánya alapján.
Ezek szerint már akkor érdemes elkülöníteni a fertőzésgyanús eseteket, amikor még be sem bizonyosodott, hogy elkapták a vírust. Amennyiben lehetséges, a fertőzöttek vagy a gyanús esetek használjanak külön fürdőszobát és hálószobát.
Minél tovább halogatja a család a lehetséges fertőzöttek izolálását, annál nagyobb eséllyel kaphatják el a vele egy háztartásban élők is a Covid-19-et.
A tanulmány szerzői szerint a lakásban vagy házban mindenki viseljen maszkot, amikor közös helyiségben tartózkodik, függetlenül attól, hogy a fertőzött jelen van vagy sem. Így ugyanis csökkenhet a továbbfertőződés esélye, ha már valaki más is elkapta korábban a vírust a családból az elsőként megfertőzödött személytől.
A tanulmány kitér arra is, hogy a háztartáson belüli fertőzések 75 százalékát öt napon belül az első esetet követően azonosították. A vírus továbbadása életkortól független volt, vagyis egyformán gyakori felnőttek és gyerekek esetében is.
A járvány első hulláma idején az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy angol nyelvű oktatóvideóban magyarázta el, mire kell figyelni koronavírusossal egy háztartásban élőknek.
A WHO szerint, ha nem megoldható az elkülönítés, akkor is legalább egyméteres távolságot érdemes tartani a betegtől mindenkinek. Minél gyakrabban szellőztessünk, gyakran mossunk kezet, amit lehetőleg papírtörlőkkel töröljünk szárazra. Gyakran fertőtlenítsük a közösen használt részeit a lakásnak, így például a vécét, az egész fürdőszobát, a konyhát, a kilincseket és a bútorokat.
A törölközőket 60-90 fokon mossuk gépben, és semmilyen tárgyat ne használjunk közösen a fertőzöttel. A dohányos koronavírusosok pedig a gyógyulás idejére tegyék le a cigarettát, mert ez is fokozhatja a fertőzés következtében esetlegesen kialakuló betegség lefolyásának súlyosságát.
Az oktatóvideót akár nyelvtudás hiányában is érdemes végignézni, mert az animációkból könnyen érthető, hogy mire érdemes egy ilyen helyzetben figyelni: