Hogyan lett egy magyar lány Brüsszelben egy nemzetközi ifjúsági szervezet elnöke?
Réka önkéntesként dolgozik már évek óta. Több országban is járt, az utóbbi időszakban Brüsszelben az AEGEE / Európai Hallgatók Fórumának elnökségében segítette az európai fiatalokat.
Mit jelent az önkéntesség, milyen feladatokat látott el, hogy élt Brüsszelben, mi okozott nehézséget és mi volt a legmeglepőbb? Hogy boldogul egy magyar lány egy sok országot átölelő nemzetközi szervezetben? A kihívásokról, élményekről mesélt nekünk Réka, akit a szervezet elnökének is megválasztottak.

Egy egyetemi tanulmányúttal kezdődött
2012 nyarán fogalmazódott meg bennem, hogy szeretnék külföldi tapasztalatokat is szerezni, és kipróbálni magam. Az évek során éltem Finnországban, Németországban és az utóbbi két évben Brüsszelben dolgoztam egy nemzetközi ifjúsági szervezet, az AEGEE / Európai Hallgatók Fórumának elnökségében.
Egy egyetemi tanulmányúttal jutottam el először Brüsszelbe. Emlékszem az Európai Parlament látogatói centrumára, a csillogó intézményekre, a szép parkokra és a különleges belga sorházakra…akkor úgy éreztem tetszik ez a város, szeretnék itt élni egy nap.


Az Európai Hallgatók Fóruma Európai egyik legnagyobb ifjúsági szervezete
Az AEGEE / Európai Hallgatók Fóruma Európai egyik legnagyobb ifjúsági szervezete, ahol - 40 ország 150 városából - tematikus projektekkel, nemzetközi cserékkel és rendezvényekkel közelebb hozzuk egymáshoz Európa fiataljait. A szervezet központi irodája Brüsszelben van, ahol egy 7-10 fős nemzetközi csapat együtt él és dolgozik a szervezet fejlesztésén és végzi az adminisztrációs feladatokat.
A brüsszeli munkám körülményeit a szervezetben való aktív részvétel biztosította. Hét éves tagságom során dolgoztam nagyobb nemzetközi rendezvények szervezésén, voltam project manager, lehetőségem nyílt a szervezet külső kapcsolatainak ápolására és az ifjúsági szférában való részvételre.
A nemzetközi igazgatóság megválasztott tagjaként Projektigazgató Alelnök voltam egy évig, majd a szervezet Elnöke lettem a 2016-2017-es évre.


Önkéntes munka, de a szervezet biztosítja a megélhetést
Mivel a szervezet hivatalosan önkéntesekből áll, így a nemzetközi igazgatóság is önkéntesként szerepel a belga törvények előtt. A lakhatásunkhoz, biztosításunkhoz és általános tevékenységünkhöz szükséges papírmunkát a szervezet biztosította, és a lakhatási költségeinket is a szervezet fedezte.
Egy határok nélküli Európa megteremtésén dolgozunk
Minden itthon töltött időszak során megpróbáltam egyszerűen és érthetően elmagyarázni - bárkinek aki kérdezte - mit is csinálok “kint”. A családom és közeli rokonok támogattak és örömmel nyugtázták a lelkesedést és a talpraesettségem is.
A kollégáim nemzetközi közegből származnak, egy kis egymást segítő családként funkcionálunk a szervezeten belül. Azon is sokat nevetünk, hogy milyen nehéz is elmagyarázni az ismerőseinknek, családunknak, nem-AEGEEs barátainknak, hogy valójában mit is csinálunk. Egy határok nélküli Európa megteremtésén dolgozunk.

A legnehezebb, a legkönnyebb, a legmeglepőbb
A legnehezebb: fejest ugrani egy nemzetközi versenyszférába. Ahol az ifjúságpolitika minden ágazatát képviselő egyének és szervezetek között próbára teszik a képességeidet.
Megtanulod, hogyan érvényesítsd a saját szervezeted érdekeit, hogyan építsd és használd a külső kapcsolataidat, hogyan viselkedj különböző helyzetekben.
Az elején nehéz volt, de idővel egyre jobban élveztem a kihívásokat.
A legkönnyebb: a brüsszeli lakhatás, a saját bevásárlástól és közlekedéstől kezdve az együttlakásig. Mindez nem okozott túl nagy nehézséget. Ehhez az egyetemen töltött kollégiumi évek is hozzájárultak, már megszoktam, hogyan kell minden hivatalos és nem-hivatalos ügyet intézni magam körül.
A legmeglepőbb: Brüsszel egy sokarcú város. Meglepő, hogy néha a legalapvetőbb szolgáltatások nem elérhetőek (mint a hellyel-közzel lezárt metrómegállók, amik megbénítják a város egy részét), vagy hogy a város és az ország közigazgatása a többnyelvűség és a többszintű döntéshozatal miatt híresen bonyolult. A “bonyolult” nem a legjobb szó rá, sokan fájdalmas élményként jellemzik pl. a munkaügyi regisztrációs folyamatot. Másfelől a város nevezetességei, sokszínű történelme, a szép parkok és kültéri helyek, és a különféle kultúrák együttélése pozitív példaként is szolgál.


A hétköznapok
Az “AEGEE ház” egy öt szintes tipikus belga sorház egyik épülete, ahol 7-10 ember együtt él, és az alsó szinten van az iroda. A ház régi stílusú, magas beltérrel és csillárokkal, egy nagy kerttel és mivel ilyen sokan élnek ott, így megtelik rengeteg élettel.
Én elég munkamániás vagyok, úgyhogy nem sok szabadidőt hagytam magamnak. De ha kikapcsolódásra vágytunk, egyszerűen elérhető volt a belváros, vagy egy esti séta a közeli parkban. A közelben volt szupermarket és konditerem is, csakúgy mint a metrómegálló. Érdemes észben tartani, hogy nyugati árkategóriás országról beszélünk, így éttermi vacsorák helyett
otthoni együtt-főzős estéink voltak,
és biztos nem mentünk minden héten moziba 15 eurós jeggyel.
Ha valaki elkötelezett a munka-szabadidő óráinak egészséges betartásban, akkor a város rengeteg szabadidős tevékenységet ajánl. Én ebben nem jeleskedtem munkamániásként, így a brüsszeli szabadidős tevékenységek széles skáláját nem sikerült teljesen felfedezni. Viszont szívesen emlékszem azokra az estékre amikor egy jó belga sör és egy beszélgetés elég volt a kikapcsolódásra.
Az enni-innivaló attól függ, hogy kinek milyen anyagi lehetőségei vannak, ráadásul a nemzetközi közegben a kulturális különbségek is jól megfigyelhetőek voltak.
Én és a “keletiek” sok hagymával főzünk, a holland szobatársam mindig szendvicset evett ebédre, és a spanyol-olasz barátaink mindig este 10-kor láttak neki sok húst enni, “mediterrán idő” szerint.
A ruházkodás szintén személyes igények és stílus kérdése. Néhány jobb darabot ki lehet fogni a belvárosi bevásárló utcán, vagy az online vásárlás is népszerű. A ruházkodást illetően én megpróbáltam inkább itthon bevásárolni.
Az ügyintézés terén, a francia nyelv előnyt jelent. Van angol nyelvű ügyintéző is, de ha akad ismerős, aki tud franciául, érdemes vele együtt menni.
Egészségügyi dolgok terén az EU-s kártyával egyszerű ellátást lehet kapni, ez a legalapvetőbb kezeléseket jelenti, de a legtöbb munkahely külön biztosítást is ajánl és járulékot fizet az alkalmazottak után.
A hétköznapi élet költségei attól függően, hogy valaki mennyire akar “élni”, 300 és 1000 EUR között is mozoghatnak havonta. Én elég sokat utaztam, így havi átlag 15-20 napot töltöttem Brüsszelben.


Tudni kell, hogy mindenki felelős magáért
Mivel 2012 óta külföldi kalandokban veszek részt, a kinti élet lépéseivel tisztában voltam amire Brüsszelbe kerültem.
A legfontosabb, hogy fejben tisztában legyünk azzal, hogy felelősek vagyunk saját magunkért, mind a mindennapi megélhetés, mind a hivatalos adminisztrációs kérdések terén.
Egy érdekes adalék amit én is sokszor fejben tartottam: nemzetközi közegben sokszor ismerhetnek úgy, hogy te vagy “a Magyar lány”. A viselkedéseddel az országodról alkotott képet is formálhatod, hiszen mindannyian hajlamosak vagyunk sztereotípiákba bocsátkozni amikor más országokról van szó. Sokszor csinálok vicces sztereotip képet főleg a nyugat-kelet közötti különbségekről annak érdekében, hogy a külföldi ismerőseim jobban megértsék a magyarokat és többet tanuljanak Európa ezen részéről.
Brüsszel rendívül sokszínű
Őszintén szólva, nem sok kapcsolatom volt a helyiekkel. A szervezet adott egy közeget amiben éltünk és dolgoztunk. Brüsszelben az ifjúsági szféra és az intézményrendszer képviselői adták a közeget. Visszagondolva, a város annyi embert fogad be annyi felől, és annyi különböző háttérrel, hogy őszintén szólva, a városban nem volt egyszerű belga lakókkal találkozni. A vidéket vonattal átszelve azonban rengeteg csendes vidéki házat láttam, mintha egy másik világ lenne.
Az angollal is jól el lehet boldogulni
A brüsszeli életben egyszerűen feltaláltam magam. A város hozzászokott, hogy sok külföldi él és dolgozik ott, és a szolgáltatások is ehhez igazodnak. Voltak pillanatok, amikor szerettem volna franciául is beszélni, de az idő többségében az angollal jól el lehetett boldogulni.
Ugyanakkor, ha Brüsszelbe készül bárki, mindenképpen érdemes egy minimális francia nyelvtudással rendelkezni. Bár az ország hivatalosan holland-francia (egyes részeken német) anyanyelvű, a Brüsszel és környékén életben lévő közigazgatási rendszer francia nyelvű és ez minden hivatalos dokumentum érvényességét is jelenti. Az EU-s intézményrendszer hivatalos nyelve az angol, így számomra nem jelentett nehézséget a munkám során a francia nyelv hiánya, de a mindennapi interakciók során okozott néhány vicces pillanatot.


Hatalmas tapasztalatot jelent a külföldi tevékenység
2012-es tervemhez képest ugyanazzal a céllal élek manapság is: a nemzetközi tapasztalatok egy új világot tárnak fel előttünk. Rengeteg tapasztalatot és élményt jelentett nekem a külföldi, főleg a Brüsszelben töltött 2,5 év. Úgy érzem Brüsszel felkészített bármilyen későbbi munkahelyre.
A nemzetközi tapasztalatok, az ifjúsági szférában való aktív részvétel, a fiatalok érdekképviselete, a pénzügyi támogatási forrásokban való jártasság, az EU-s intézményi rendszer emberközelibb ismerete, mind hasznos tapasztalatként szolgál és fog szolgálni, amennyiben Brüsszelbe kerülök későbbi munkalehetőségek során.
A következő lépés még alakul
Jelenleg még nem dőlt el, hogy külföldön vagy itthon akarok-e munkát vállalni. Több opció is lehetséges számomra, Brüsszel, Törökország, Olaszország vagy Németország között. Egy nagyobb részem azonban szeretne Budapestre költözni, ami még mindig megadja a nemzetközi közeg lehetőségét, viszont a családomhoz is közelebb lehetek. A következő hónapokban eldől, hogy melyik opció lesz legjárhatóbb út a számomra.
Az apró dolgok hiányoztak Magyarországról
Bár az Európai Parlamentben találkoztam néhány magyar képviselővel, de főleg munkakapcsolat terén. Nem kerestem fel más magyarokat akik külföldön élnek, csak ha a munkám során kapcsolatba kerültem velük. Tavaly, elnökként, az igazgatótanács egy másik tagja is magyar volt – Hajdu Tekla volt Hálózati Igazgató -, így volt magyar közegem az AEGEE házban is.
Haza elég ritkán látogattam, volt, hogy nyolc hónapig nem voltam itthon. A karácsonyi szünet környékén mindig megpróbáltam hetekig itthon lenni, hogy többet lehessek a családommal. Most pedig 2-3 hónapja itthon élek, ami kellemes feltöltődést jelent sok év külföldi élet után.
A kinti élet közben hiányzott, hogy a hétköznapi élet során minden szituációban megértethessem magam. Az apró dolgok, mint amikor a boltban tájékoztatást kérünk, vagy az utcán segíthetünk valakinek, vagy amikor olyan közegben vagy ahol jobban megérted az emberek gondolkodását és kulturális szokásait. Azt kell, hogy mondjam hogy a külföldi lét sokat segített abban, hogy nagyobb hazaszeretettel forduljak Magyarország felé. Igaz a mondás, hogy csak egy otthon létezik.
A fotókat Réka hozzájárulásával közöljük.