Három dolog, amit most minden kormánynak meg kéne tennie a világ vezető tudományos lapja szerint
Ritkán avatkozik bele a világpolitika történéseibe a világ vezető tudományos lapja, a Nature, a koronavírus-járvány azonban most elég komoly apropót adott, hogy közöljék felhívásukat a világ vezető politikusai felé.
A lap vezércikkében felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus mindenkit érintő problémája idején a is érvényes Charles Percy Snow író több mint hatvan éves mondása, miszerint
„a nemzet egészségével kapcsolatos kérdésekben a legfontosabb döntéseket még mindig egy maréknyi ember hozza (vagy épp nem hozza), teljes titokban”.
Éppen ezért, a Nature szerint itt az ideje három alapelv betartásának:
1. Követni kell a WHO tanácsait.
Még mindig nagyon sok kormány gondolja, hogy a koronavírus ügyében is a legfontosabb a nemzeti szuverenitás, a problémát az ország legjobb szakembereinek a segítségével lehet megoldani. Pedig, mutat rá a szerző, a WHO szakembereinek összesített tudását egyetlen ország szakembere sem tudja pótolni.
Ezért is mindennél fontosabb lenne a világszervezet tanácsa alapján a lehető legtöbb embert tesztelni, és pozitív minta esetén azonnal elkülöníteni, valamint minél előbb felderíteni, kikkel kerülhetett kapcsolatba.
Felhívják a figyelmet, hogy számos ország ezt a minimumot sem tartja be, vagy mert félnek a lehetséges gazdasági következményektől, vagy mert tartanak attól, hogy rossz hatással lenne, ha kiderülne, valójában több fertőzött van, mint amit a hivatalos számok mutatnak.
2. Közzé kell tenni a kutatások eredményeit, fel kell karolni a nyílt kutatást
A vírus terjedésének megelőzése érdekében szükség van minden egyes eredmény nyilvánosságra hozatalára. Ezt a Nature és más tudományos fórumok meg is teszik, ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy ezzel összefüggésben
az országok vezetőinek is minden esetben nyilvánossá kell tenniük döntéseiknek okait, például, hogy miért vezettek be egy korlátozást - vagy épp miért nem.
Ez a fajta transzparencia lehetővé teszi azt, hogy minél jobban el lehessen kerülni az olyan hibás döntéseket, mint például a brit iskolák nyitva tartása az utolsó pillanatig.
3. Nemzetközi együttműködés kell a járvány elleni harcban
Itt a Nature elsősorban Donald Trump elnököt említi, mint negatív példát, aki kínai, iráni majd európai beutazásokat anélkül rendelt el, hogy erről előzetesen egyeztetett volna az adott országokkal. A más országokkal való adategyeztetések (még ha olyan kérdéses megbízhatóságú államokról is van szó, mint például Irán) nélkülözhetetlen a járvány megismerése, majd megfékezése szempontjából.
Mint a Nature megemlíti: egyes országok tudósainak vagy épp vezetőinek nem szükségszerűen kell mindenben egyet értenie a WHO embereivel, de muszáj, hogy döntéseiket, ellenvéleményük alapjait megosszák, mert anélkül
a széttöredezett információk inkább hátráltatják, mint segítik a járvány elleni globális küzdelmet.