Hadházy: „Nem lehet hiteles az az ellenzék, amely a hatalom és a rendszer része”
Azután, hogy Hadházy Ákos kihagyta az Országgyűlés hétfői alakuló ülését, és ehelyett egy kis baranyai faluban, Kisvaszaron tett alternatív esküt, hétfő késő délután a Parlament előtt tartott fogadóórát. Az eseményt ezzel a szöveggel hirdette meg a Facebookon:
"Tudom, hogy sokan mélységesen csalódottak, azt fontolgatják, hogy hagyni kellene az egész politikát. 2018-ban hatalmas tüntetésen tiltakoztunk az elcsalt választások miatt. A mostani pofon után a pártok már némán mennek be a Házba. Az élet viszont nem áll meg, és vagyunk néhányan, akik úgy érzik, nem szabad belenyugodni ebbe a helyzetbe, mert feladataink vannak. (..) Várom azokat, akik tenni szeretnének azért, hogy a következő már ne ilyen körülmények mellett történjen!"
Délután 5 órára már kisebb tömeg gyűlt össze a Kossuth téren. A független képviselő köztéri fogadóóráját a Facebook-oldalán közvetítették élőben.

Hadházy azzal kezdte beszédét, hogy amikor 4 éve "hasonlóan elcsalt, tisztességtelen és nem demokratikus" váalsztás után a kormány nyert és az ellenzék veszített, egy nagyon komoly tüntetés volt, sokaknak pedig csalódás, hogy ez a mostani választás után nem történt meg. A politikus szerint nyilvánvalóan nem az emberekben kell a hibát keresni. Úgy véli, az ellenzék hibák sorozatát követte el, ami ahhoz vezetett, hogy vezetett, hogy egy ilyen választás után az ő fogadóórája legyen az egyetlen lehetőség, hogy kimondják, ez a választás "elcsalt, nem volt tisztességes és nem volt demokratikus."
Hadházy ezután arról beszélt, hogy hiába voltak tüntetések, tiltakozások, megmozdulások, ezek nem voltak elegendőek a változáshoz.
- fogalmazott.
Szerinte akkor, amikor az MTVA székházánál összellenzéki tüntetést tartottak, a pártok között létrejött az összefogás, de onnantól kezdve vége lett az ellenállásnak. A 2019-es önkormányzati választáson ugyan már hozott eredményeket az együttműködés, de már akkor lehetett látni, hogy az akkor hatalmas ellenzéki győzelemként értékelt számok összeadásával, azzal a szavazatmennyiséggel elveszítettek volna egy országgyűlési választást.
A politikus úgy véli, hiába jött létre az összefogás, hatalmas tévedés, hatalmas hazugság volt az, hogy pusztán az összefogással el lehet zavarni ezt a hatalmat, ehhez ugyanis szerinte az ellenállás és a megújulás is kell. Azonban mit mondta, nem tudja, hogy lehet megújulásról beszélni, ha az ellenzéki pártok kettő (Momentum, Kétfarkú Kutya Párt) kivételével mind "egy gengszert" támogattak Tóth Csaba személyében az előválasztáson a zuglói választókerületben.
- jelentette ki Hadházy.
Elmondása szerint a pártokban azt mondták, a propagandával nem lehet mit csinálni, ő pedig feltette a kérdést, hogy "miért, mit tettünk ellene?". Úgy gondolja, nyomást minden hatalomra lehet gyakorolni, mindig lesznek olyanok, akik felvállalják a véleményüket és hajlandóak a legsúlyosabb helyzetekben is arcukat felvállalva felemelni a szavukat. Szerinte a nyomásgyakorlás sikere attól függ, hogy hány ember erősíti ezt a tábort. Hadházy úgy látja, most nem lehet megdönteni ezt a rendszert, "de jöhetnek szikrák", és biztos benne, hogy sokkal többen is lesznek azok, akik hajlandóak tiltakozni, ellenállni. Abban is biztos, hogy le lehet győzni a propagandát.
Az Országgyűlés alakuló ülése kapcsán azt mondta, nyilvánvaló kudarc, hogy egyedül ő volt az, aki nem ment be a Parlamentbe, de szerinte az már előrelépés, hogy egyáltalán vita volt arról, hogy bemenjenek-e az ellenzéki képviselők az ülésre. Azt Hadházy is elismerte, hogy önmagában a kivonulással nem lehet semmit elérni, ez csak egy eszköz, méghozzá az új ellenzéki politikának az egyik alapvetése kell, hogy legyen. Úgy gondolja, nem lehet hiteles az az ellenzéki képviselő, aki egy ilyen választás után szó nélkül bemegy a Parlamentbe és úgy csinál, mintha mi sem történt volna.
- hangsúlyozta.
Azt is mondta, hogy fáj neki, amiért egyik ellenzéki politikustársa sem említette meg, hogy ez egy "elcsalt" választás volt. Pedig szerinte igenis foglalkozni kell azzal, hogy ez egy "elcsalt" választás volt, mert ha ezt nem most teszik meg, akkor a következő és az az utána lévő választás is az lesz.
Hadházy "a nép horgászának" nevezte Áder Jánost, aki szerinte végignézte a demokrácia leépítését köztársasági elnökként. Szerinte a leköszönő államfő nem véletlenül adta azt az intelmet a parlamenti képviselőknek, hogy legyenek csendesek, kimértek, decensek.
- jegyezte meg.
Ezután arról beszélt, hogy annak, hogy ma nem tette le a képviselői esküt, nem az eskü le nem tétele volt a lényege. Azt ugyanis le akarja tenni a későbbiekben, de ezt elmondása szerint "állítólag Kövér László fogja eldönteni". Szerinte ez nonszensz, mivel egy parlamenti képviselő megteheti, hogy éljen a jogaival, de a házelnök nem mondhatja meg neki, hogy mikor éljen a jogaival. Sajnálja, hogy sok ellenzéki képviselőtársa ettől megijedt, vagy a kormánypárti "fenyegetések" hatására úgy döntött, hogy mégis elmegy az alakuló ülésre. Pedig szerinte az ellenálláshoz kockázatokat kell vállalni, és ez is egy ilyen dolog volt.
Hadházy arra kérte a jelenlévőket, hogy győzzenek meg másokat arról, hogy segítsenek az ellenállásban, merjék felvállalni a véleményüket. Úgy véli, a tüntetések, a sztrájkok, az aláírásgyűjtések és a polgári engedetlenségek is működhetnek, ha sokan csatlakoznak ehhez a táborboz. Mint mondta, ő is azon lesz, hogy megkeresse azt a 100-200 ezer embert, aki hajlandó foglalkozni a politikával, és erre biztat másokat is. Arra is kitért, hogy sokaktól hallotta azt a választás után, hogy mostantól már nem fognak híreket olvasni és nem is foglalkoznak a politikával. Szerinte nem ez a jó irány, mert ha így tesznek, akkor négy év múlva is ugyanez lesz a választások eredménye.
- zárta beszédét a politikus.