TECH
A Rovatból

Ha van telefon, amiért érdemes elengedni a Google-t, akkor az ez – Huawei Mate 40 Pro

Papíron ez a legerősebb telefonkamera most a világon.
Csákvári Péter - szmo.hu
2020. december 05.



Őszintén, már baromi unalmas lehet azt olvasni, hogy a Huawei már megint megcsinálta a legjobb mobilkamerát, de Google az nincs, bakker. Azonban ismételten ez van, tudjuk le itt az elején, és fogjuk meg a másik végéről ezt a tesztet, mert amúgy bizony van még miről beszélni:

A Huawei Mate 40 Pro kamerája a DXOMARK-on az első helyen áll, a szelfikamerája szintúgy. GMS nincs. 

Először is külsőre szerintem az egyik legszebb telefon a Mate 40 Pro. A Mate sorozat védjegyének számító kamerakorong a hátlapon pazarul is néz ki, valamint megakadályozza, hogy billegjen a teló, ami hatalmas előny a mostanában divatos Lego kocka-szerű ontromba kamera szigetekkel szemben. A burkolat prémium és elég csúszós is, így ordít egy tokért, amit mellékelnek is a készülékhez. Elöl a P40-hez hasonló kapszulás megoldás rejti a szelfi és a széleslátó kamerát, amit már akkor is szerettem.

A képernyő szélei erélyesen lefolynak oldalt, annyira, hogy az oldalsó gombokat is lejjebb kellett helyezniük, amitől kicsit fura is elsőre a P30-hoz szokott ujjaimnak. A kijelző egyébként egy 6,76 colos, 2772x1334 pixeles OLED panel, ami 90Hz-es képfrissítési sebességre képes, itt spórolt végül egy kicsit a Huawei, és nem a 120Hz-et választotta, de cserébe kolosszális üzemidőt kapunk.

Odabent a HiSilicon Kirin 9000 processzor dübörög, ami a valaha készült legerősebb Androidos mobilprocesszor. Az 5 nanométeres gyártási technológiával készül, és az elődöknél sokkal gazdaságosabb. Emellé párosul a Mali-G78 MP24 GPU és a 8 GB RAM, amikkel így együtt a piac legerősebb teljesítményét kapjuk az iPhone 12 mellett.

Növekedett a töltési sebesség is, a 66 wattos gyorstöltővel a telefon akkuját mindössze 15 perc alatt 50%-ra, csutkára pedig nagyjából 40 perc alatt tölthetjük fel. 50 wattal tölthetjük vezeték nélkül is, ami szintén epikus sebesség. Az üzemidő simán bír egy-két napot is, még ha papíron vissza is fejlődött picit az aksi.

Sok apró újdonság is került a telefonba, amik kivételesen igen hasznosak is. Ilyen például az, hogy nem alszik el a képernyő addig, amíg nézzük, valamint az előző verzióknál alkalmazott átrezgetéses technológia eltűnt, és kapott egy tisztességes sztereó hangszórót is, ami veszettül jól is szól.

A telefont végül a kamera rendszere emeli fel a dobogó tetejére, amiben minden kétséget kizáróan a legjobb jelenleg a piacon. Ez azért is fontos tényező, mert legtöbbünk egy új telefonon elsőként a kamerákra kíváncsi, hiszen a modernkori kommunikációnk tetemes részét képezik a fotóink és videóink. Négy kamera figyel hátul, amelyek közül a fő modul 50 MP-es, van egy 12 MP-es periszkóp telefotó kamera, az f/1,8-as 20 MP-es ultraszéles lencse(ami baromi nagy fejlődésen esett át), a negyedik pedig a 3D ToF rendszer a portrékhoz.

A színek élénkebbek lettek a P40-hez képest, tűélesek, és az AI is pontos. Annyira pontos, hogy gyakorlatilag felesleges az éjszakai móddal bajlódni, az automata mód is simán gyönyörű képeket csinál éjjeli sötétben is. A legszembetűnőbb fejlődés a videózást érintette. A stabilizálás már-már veri a DJI szintet, konkrétan átfutottam vele a Blaha aluljárón, de a videón olyan, mintha legalábbis sínen toltak volna.

Kiváló a képminőség, baromi jó a hangminőség, és ráadásul még a Huawei Freebuds Pro-t is használhatjuk mikrofonként. Félelmetesen jó fotókat és videókat készíthetünk vele, ráadásul a piac legjobb slow-mo-ját is a Mate 40 Pro-ban találjuk. Akár 7680 fps-ig elmehetünk, amit felfogni is nehéz, hogy jutottunk odáig, hogy a zsebünkben lévő kütyü képes erre.



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Legnépszerűbb

Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


TECH
A Rovatból
Bejelentették: megvan, ki viszi fel a második magyar űrhajóst
Kapu Tibor 14 napot lesz a Nemzetközi Űrállomáson. Az már megvan, hogyan jut ki, de a pontos időpontot még nem jelentették be.


Végleges a megállapodás az Axiom Space-szel, a második magyar űrhajóst az amerikai cég soron következő Ax-4-es küldetésén viszik fel az űrbe – jelentette be Ferencz Orsolya, a Külgazdasági és Külügyminisztérium űrkutatásért felelős miniszteri biztosa.

Kapu Tibor 14 napot tölt majd a Nemzetközi Űrállomáson

– mondta Ferencz. Részleteket nem árult el arról, hogy ott mit csinál majd a magyar űrhajós, de állította: Kapu ez alatt a két hét alatt nemzetközi szinten is versenyképes pozícióba juttatja Magyarországot az űrbizniszben.

A pontos indulási időpontot egyelőre nem lehet tudni, azt az Axiom Space és a NASA közösen fogja meghatározni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
TECH
Magyarországra is megérkezett a fizetős Viber
Havi 999 forintért például szöveggé konvertálhatjuk a hangüzeneteket, megszabadulunk a reklámoktól és korlátlan matricát kapunk.


Magyarországon is elindítja Rakuten Viber a Viber Plus prémium szolgáltatást exkluzív funkciókkal és testreszabási lehetőségekkel - írja a Média1.

A Viber alapfunkciói persze továbbra is ingyenesek maradnak, viszont most már itthonról is elérhető a fizetős prémium szolgáltatásuk, Viber Plus. Ezt 999 forintos havidíjért adják, és

olyan exkluzív funkciókat kínálnak mint a hangüzenetek szöveggé konvertálása, a láthatatlan üzemmód, a hirdetésmentesség, az üzenetek nyom nélküli törlése, egyedi alkalmazásikonok, személyre szabott támogatás, korlátlan számú matrica.

A Viber Plust fokozatosan vezetik be a magyarországi felhasználók számára, akik az alkalmazás jobb alsó sarkában található „Továbbiak” menüponton keresztül érhetik el a szolgáltatást. A frissítés előtt elérhető összes funkció, beleértve a szöveges üzenetküldést és a hívásokat, továbbra is teljesen ingyenesen lesz.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Már nem sci-fi: itt az elképesztő sebességű net, amivel egy sebész akár egy kontinens távolságból hajthat végre egy műtétet
A fejlesztés minőségi változást hozhat a hétköznapi emberek életében is, azt is elmondták, hogy mi mindenre képes már most.


800 Gbps sebességű, az átlagos magyar internetnél 4400-szor gyorsabb összeköttetést sikerült kiépítenie a tudósoknak a svájci LHC (Nagy Hadronütköztető) és a vele dolgozó holland adattároló között – derül ki a BBC cikkéből. Joachim Opdenakker és munkatársa, Edwin Verheul azért vágott bele a munkába, hogy az LHC kísérleteinek méréseit minél gyorsabban továbbíthassák, hogy a tudósok villámgyorsan hozzáférjenek az LHC kísérleteinek eredményeihez.

„Volt ott pacsizás”

– idézi a lap Opdenakkert. Februárban tesztelték először a rendszert, amelynek 1650 kilométer hosszan kell adatokat küldeni, Genfből Párizson, Brüsszelen keresztül egészen Amszterdamig. A jeleket optikai megoldással továbbítják – ilyen távolságon példátlan az elért 800 Gbps sebesség. Opdenakker erről azt mondta:

„A távolság miatt ennek a fénynek az erőssége csökken, így különböző helyeken kell erősíteni.”

Az LHC 2029-re tervezett frissítése még több adatot fog generálni, a mostani mennyiség ötszörösét. Az új rendszer minden jel szerint ezzel is megbirkózik majd. Ennek pedig hamarosan a hétköznapokban is érezni lehet majd a hatását:

Az eredményeik nyomán nagyságrendekkel nőhet a hétköznapi emberek által használt internet sebessége is.

Ez pedig nemcsak gyorsabb és megbízhatóbb internetkapcsolatot jelent majd, de például erősebb adatvédelmet is lehetővé tesz. Emellett olyan orvosi fejlesztések alapja lehet, mint a robotsebészet, amikor egy sebész akár egy kontinens távolságból hajt végre egy műtétet, távirányított gépek segítségével.

Bár a 800 Gbps sebesség brutálisan gyors, vannak ennél is durvább eredmények. Egy japán kutatócsoport például elérte a 22,9 Pbps sebességet, míg az Aston Egyetem kutatói 402 Tbps sebességet értek el egy 50 kilométer hosszú optikai szálon. Ezek a rekordok azt mutatják, hogy a technológia szédítő tempóban fejlődik, és a jövőben még nagyobb sebességekre lesz képes.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

TECH
Szeretnéd végigcsinálni a Mario Bros videójátékokat? Van egy rossz hírünk: a matematikusok szerint lehetetlen
Több bizonyíték utal arra, hogy a játék a végtelenségig tart, így matematikai értelemben nem csinálható végig egyik Super Mario-játék sem.


Egy nemrég megjelent tanulmány szerint a „New Super Mario Bros. óta megjelent 2D Mario játékok közül egyiket sem lehet végigcsinálni, kivéve a Super Mario Wondert.” A tanulmányt az MIT Számítástudományi és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának Hardness Group kutatócsoportja készítette – írja az IFLScience.

A felvetett probléma lényege, hogy a játék esetében lehetetlen előre kiszámítani, hogy bizonyos pályák teljesíthetőek-e, ennek meghatározására csak egyetlen mód akad: az, hogy ténylegesen is megpróbáljuk végigjátszani őket.

Ugyanakkor még a Super Mario Wonder esetében is

„vannak olyan bizonyítékok, amelyek arra utalnak, hogy megoldhatatlan a játék, [...] ám még nagyon új, ezért további kutatásokra van szükség a játék mechanikájának jobb megértéséhez, hogy újabb állításokat tehessünk”

– magyarázta Erik Demaine, az MIT számítástechnika professzora.

Nem egyszerű bizonyítani egy játék esetében, hogy valóban teljesíthető-e az. „Az alapvető ötlet az volt, hogy Braid – az MIT egyik hallgatója – minden adott szintet az adott pályán lévő ellenségek számával ábrázol.”

A tanulmány szerint minden pályán – függetlenül attól, mekkora is az – tetszőleges számú ellenség kerülhet elő. Aminek eredménye az lehet, hogy a játék (ahogyan az éjjel...) soha nem ér véget, mert az algoritmus állandóan újabb pályákat és ellenségeket fog generálni.

A kutatócsoport létrehozott egy számlálógépet, ami képes volt bonyolult számításokat végezni, és ezáltal a tudósok ki tudták mutatni, hogy ezen pályák megoldhatóságának kikalkulálása olyan nehéz feladat, amit még a legnagyobb teljesítményű számítógép sem tud megoldani véges időn belül.

„Az alapgondolat az, hogy csak akkor tudod megoldani az adott Mario pályát, ha ez a konkrét számítás befejeződik. És tudjuk, hogy nincs mód annak meghatározására, hogy ez bekövetkezik-e, így arra sincs mód, hogy meghatározzuk, megoldható-e a pálya”

– jegyezte meg Demaine.

Azt nem tudni, vajon a szórakoztató játék közben hányan gondolnak bele abba, hogy milyen elképesztő matematikai problémával állnak is szemben, az azonban biztos, hogy a problémán dolgozó kutatók tovább vizsgálják a lehetőségeket.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk