Gyilkos hőhullám pusztít Franciaországban: 44,3 fokot mértek
Pénteken megdőlt az eddigi - 2003-as 44,1 fokos - rekord Franciaországban, ugyanis
Carpentras városában 44,3 fokot mértek.
Soha nem volt még ilyen meleg az országban.
Az új melegcsúcsot helyi idő szerint 13:48 -kor mérték. A hőség miatt - a bevezetése óta először - vörös riasztás volt érvényben azon a vidéken, de az ország más részein is nagyon meleg volt, ezért narancs fokozatot hirdettek meg. Az iskolák egy részét is bezárták, ahol nem volt megfelelő hűtésre lehetőség - írta a BBC.
Pár napja a dél-franciaországi Grospierres faluban 42 fokot mértek, amely júniusi rekordnak számít.
A pokoli meleg nem csak Franciaországot sújtja, többek között Belgiumban, Csehországban, Olaszországban, Spanyolországban és Svájcban is hőségriasztást adtak ki.
Lengyelországot is elérte az Európát elárasztó afrikai hőséghullám,
a nyugat-lengyelországi Radzyń községben szerda délután 38,2 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt a júniusi melegrekord.
Az eddigi legmagasabb júniusi hőmérsékletet - 38 Celsius-fokot - 1935-ben jegyeztek az alsósziléziai Wroclawban. A 245 lengyelországi meteorológiai mérőállomás közül szerdán 108 helyen mértek 33 foknál magasabb hőmérsékletet.
Szintén szerdán megdőlt
a több mint hetven éve regisztrált júniusi melegrekord Németországban is.
A szövetségi meteorológiai szolgálat adatai szerint az új történelmi csúcs 38,6 Celsius-fok, délután mérték a Coschen nevű településen, amely az ország keleti részén, a német-lengyel határnál fekszik, Berlintől mintegy 130 kilométerre. Az előző júniusi melegrekord 38,5 Celsius-fok volt, 1947-ben mérték az ország délnyugati részén, a német-francia határ térségében fekvő Bühlertalban. Az abszolút hőmérsékleti rekord 40,3 Celsius-fok, 2015 augusztusában mérték a bajorországi Kitzingenben.
Horvátországot is elérte az Európát elárasztó afrikai hőséghullám, és bár pénteken az északkeleti szél az ország belső részén némi enyhülést hozott, a tengerparton ugyanez a szél még jobban felforrósította a levegőt, és sorra dőltek meg a júniusi melegrekordok. A meteorológiai szolgálat által közzétett adatok szerint 15 órakor
Dubrovnikban 37,3 Celsius-fokot mértek, az eddigi legmagasabb június hőmérséklet 35,7 Celsius-fok volt 2003-ban. Szintén Dubrovnik-Neretva megyében, Konavléban a hőmérséklet elérte a 39 Celsius-fokot.
Hvar szigetén 84 évvel ezelőtt volt utoljára ilyen meleg júniusban: 37 fok. A hőség ellenére erős széllökések voltak Dalmáciában. Makarskában közel orkánerejű, óránként 115 kilométeres széllökéséket mértek, miközben a hőmérséklet 35 fok volt. Splitben a szél ereje elérte az óránkénti 97 kilométert. A meteorológiai szolgálat pénteken Dubrovnikra és Fiumére (Rijeka) vörös figyelmeztetést adott ki, míg az ország középső részein nagyrészt narancssárga jelzés van érvényben.
