Felszállt a füst: Mark Rutte lesz a következő NATO-főtitkár
Mark Rutte lesz a következő NATO-főtitkár, miután a szövetség mind a 32 tagja egyetértett, hogy a leköszönő holland miniszterelnök kövesse Jens Stoltenberget a védelmi szövetség élén
Klaus Iohannis román elnök pedig visszalépett a jelöltségtől, erről értesítve szövetségeseit is.
Orbán Viktor korábban Iohannis mögé állt, de végül azt mondta, hogy csak akkor támogatja Ruttét, ha az bocsánatot kér korábbi, a magyar kormányt bíráló kijelentései miatt. Végül anélkül is megszavazta, hogy Rutte bocsánatot kért volna.
A Politico arról ír, hogy Rutte kritikus időszakban veszi át a NATO vezetését október 2-án, alig több mint egy hónappal az amerikai választások előtt, amelyek meghatározzák a katonai szövetség sorsát. Donald Trump ugyan nem akar kilépni a NATO-ból, de azzal fenyegetőzött, hogy újraválasztása esetén csökkenti az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyeket.
Rutte megválasztása azt is jelenti, hogy az utódlás kérdése tisztázódik július előtt, amikor a NATO vezetői Washingtonba utaznak, hogy megünnepeljék a szövetség 75. évfordulóját.
Rutte intenzíven kampányolt a NATO vezetői posztjáért tavaly november óta. Korábban bírálták, mert nem volt elég aktív a kelet-európai országok támogatásának megszerzésében, akik nem felejtették el, hogy
Rutte 14 éves miniszterelnöksége alatt az EU ötödik legnagyobb gazdaságának védelmi kiadásait nem sikerült a NATO által kitűzött, a GDP 2 százalékában meghatározott szintre emelni. A NATO legfrissebb adatai szerint Hollandia idén végre teljesíti ezt a célt.
Nem csak Trump megválasztása teremthet viszont feszültséget a védelmi szövetségen belül. Orbán és kevésbé látványosan, de a szlovák Robert Fico is folyamatosan megértőnek mutatkozott Oroszország szempontjai iránt.
A NATO keleti szárnya, Oroszország szomszédjai keményebb kiállást várnak az agresszorral szemben, miközben mellőzöttnek érzik magukat a szövetségen belül. A Politico szerint követelni fogják, hogy legalább egy-két keleti főtitkárhelyettes legyen a 8-ból, mivel most kettő van az Egyesült Államokból, egy-egy Németországból, Hollandiából, Nagy-Britanniából, Olaszországból és Franciaországból.
A NATO ezen a héten ünnepelte, hogy 23 tagország elérte a GDP 2 százalékának megfelelő védelmi kiadásokat, ami rekord.
A dél-európaiak teljesítenek legrosszabbul, akik viszont határozottan kiállnak az Oroszországgal szembeni keményebb fellépés mellett.
- mondta egy magas rangú diplomata a Politicónak.