„Ez valaminek a kezdete is lehet” – így búcsúztak az SZFE demonstrációján
Mint arról hírt adtunk, hatalmas tömeg gyűlt össze pénteken délután és este Budapesten a Színház- és Filmművészeti Egyetem által meghirdetett demonstráción.
Az október 23-ra meghirdetett tüntetésre a Műegyetem rakparton gyülekeztek, majd fáklyákkal az Urániához vonult a több ezres tömeg. Az ünnepi megemlékezés után egyetemek és szakszervezetek képviselői szóltak az összegyűltekhez.


Az esemény nyitásaként a Független Zeneakadémisták Szimfonikus Zenekara eljátszotta Beethoven Egmont nyitányát.
Az SZFE hallgatóinak nevében Vilmos Noémi, a Titkos Egyetem elnevezésű összegyetemi szerveződés képviseletében Fülöp Barnabás és Simonyi-Lengyel Mira osztotta meg gondolatait. Felszólalt még Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének delegáltja és Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke. Az egészségügyi dolgozók szolgálati jogviszonyáról szóló törvény ellen tiltakozva Szkaliczki Andrea orvos és Kós Ágnes műtéti szakasszisztens beszélt a rendezvényen. A felszólalók támogatásukról biztosították az SZFE hallgatóit.
Az első felszólaló, Vilmos Noémi elmondta, a körülmények ellenére ő továbbra is ötödéves színházrendező hallgató az SZFE-n. Beszélt arról, hogy az egyetemi tanköztársaság 53 napján megtanulta azt is, hogy a demokrácia bonyolult dolog, ahol egyeztetni kell, másokat is meg kell hallgatni, és elfogadni kell. Orbán Viktornak azt üzente, hogy ha jól teljesítő országot szeretne, akkor ne vegye le szemét az országról, aminek a vezetésére vállalkozott. Ha meghallja a tömeg hangját, akkor megindulhat egy párbeszéd. Mert ha nem így történik, akkor "nagy hiba volt bölcsődéből az iskolákig minden október 23-án és március 15-én minden magyar fejébe vésni, hogy forradalmat csinálni márpedig lehetséges!" – mondta.



A diákság szerint nekik nem egy tüntetésen vagy a Teve utcai rendőrkapitányságon kéne lenni tüntetést bejelenteni. De most mégis
itt vannak és itt lesznek, amíg nem hagyják őket tanulni és az oktatóikat tanítani.
Úgy vélik, a modellváltás egy hatalmi terjeszkedés. A kormány úgy megy, hogy marad - mondták.
Az egészségügyi dolgozók nevében Szkalitzky Andrea orvos beszélt az új, egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény kapcsán arról, hogy az rossz az egészségügyi dolgozóknak és rossz a betegeknek is.
Bár örvendetes az ígért béremelés és a hálapénz megszüntetése, de a törvény olyan új munkaszerződést erőltet rájuk, amely több szempontból is hátrányos.
A másodállások megszüntetésével az ellátás kerül veszélybe. A magánszektor bővítésével sokan nem tudnak majd élni, mert a többség nem tudja majd megfizetni. Az átvezénylés pedig családellenes intézkedés. Egy szakmai alapokon nyugvó reformra volna szükség, de az új törvény jogilag is hibás és a fejlődést veti vissza - mondta az orvos.
Egy műtéti szakasszisztens, Kós Ágnes szintén a törvény kapcsán beszélt arról, hogy aszerint szolgák lehetnek csak. Ő pedig nem szeretné ezt vállalni, és ha kényszerítik, akkor több évtized után elhagyja a szakmáját.
"Nem emberi erőforrások vagyunk, hanem érző emberi lények"
- mondta.





A beszédek után Horváth Aladár is megemlékezett '56 roma áldozatairól, majd a FreeRoma Grouppal közösen eljátszották a Titkos egyetem című dalt.
A zárszóban Vilmos Noémi megköszönte a fellépők és a beszédet mondók közreműködését.
"Ez az esemény most véget ér, de ez valaminek a kezdete is lehet"
- zárta le a demonstrációt.