Ez a terv: így költene el Karácsony Gergely 6000 milliárd forintot
Karácsony Gergely főpolgármester bemutatta a Magyar Önkormányzatok Szövetségének társelnökeként, hogyan és mire kellene elkölteni az uniós helyreállítási alap támogatásait. A főpolgármester erre egy négy pillérből álló, alternatív programjavaslatot dolgozott ki, amely megfelel az uniós céloknak, elvárásoknak és hatékonyan kezelné a járvány miatti gazdasági válsághelyzetet is.
Karácsony a Facebookon ismertette a programot, a Főpolgármesteri hivatal pedig közleményt adott ki.
"Beton és vas helyett legyen az ember a középpontban, a kiváltságos kevesek helyett jusson el a többséghez az Európai Unió támogatása!" - írja Karácsony.
"Európa-szerte fontos és zajos viták zajlanak arról, vajon mire lehetne, mire kellene költeni az EU által biztosított Helyreállítási Alap forrásait, amelynek célja, hogy segítse a tagországok talpra állását a koronavírus-járvány után. Nálunk mélyen hallgat a kormány a tervekről, nem egyeztet senkivel érdemben, pedig ez nem a kormány pénze, ez a támogatás a magyar embereket illeti meg. Éppen ezért rótta a konzultáció kötelezettségét a kormányokra az Európai Unió.

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének alternatív javaslata a megélhetési problémák kezeléséről, a gazdaság talpra állításáról, a lakhatási költségek csökkentéséről, az élhető környezet megteremtéséről, a társadalmi igazságosság megerősítéséről, a korrupció csökkentéséről, a klímaválság kezeléséről és a szociális ellátórendszer megújításáról. Ezt mutattuk ma be az Európa-nap alkalmából."
A terv négy pillérre épül - mutatja be a főpolgármester:
- lakásállomány javítása, szociális bérlakások építése
- álláskeresési járadék meghosszabbítása, egyedülálló szülők támogatása
- a lakosság egészségi állapotát javító programok, komplex rendelők kialakítása, egészségügyi bérek emelése, egészségügyi eszközállomány javítása
- valódi bérkompenzáció
- a magukra hagyott mikrovállalkozások újraindítása
- kis- és közepes vállalkozások újraindítása
- helyi gazdaság fejlesztési program
- csomagolásmentes kereskedelem
- alapjaiban megreformálni az energiapiacokat
- csökkenteni a közlekedési eredetű kibocsátásokat
- javítani a közösségi közlekedés infrastruktúráját
- átalakítani a vízgazdálkodás és erdőgazdálkodás kereteit
- a hulladékgazdálkodást körforgásos pályára kell átállítani
- a digitális infrastruktúra javítása
- a közérdekű bejelentők védelmét szolgáló jogszabályi és intézményi rendszer fejlesztése
- a közbeszerzési információs rendszer fejlesztése
- a korrupcióellenes programok fejlesztése és kiterjesztése, átláthatóság
"Az Orbán-kormány gyakran hivatkozik Lengyelországra. Most is megtehetné. Ezért kezdeményeztük, hogy akárcsak Lengyelországban, Magyarországon is az önkormányzatokon keresztül használjuk fel az uniós támogatás egyharmadát. És abban az országban, ahol az elmúlt tíz évben a kormány uniós forrásfelhasználása az Európai Csalás Elleni Hivatal szégyenlistájának élére jutotta Magyarországot, különösen fontos lenne a lengyel példa követése:
- írja Karácsony.
Ha az Orbán-kormány továbbra sem hajlandó az egyeztetésre és arra készül, hogy nem megfelelően költi el a forrásokat, élünk az uniós jog biztosította lehetőségünkkel, hivatalos panasszal élünk az Európai Bizottság felé, amely dönthet úgy, hogy a tervek átdolgozására és egyeztetésre kötelezi a kormányt.