Eredményes volt a tiltakozás? Kikerültek a kulturális törvényjavaslatból a legtöbbet támadott intézkedések
Hatalmas visszhangja volt a kormány múlt héten kiszivárgott kulturális törvényjavaslatának, mely egyebek között gyakorlatilag megszüntette volna a Nemzeti Kulturális Alapot, az önkormányzati fenntartású színházak igazgatóinak kinevezését miniszteri egyetértéshez kötötte volna, és megszüntette volna a független színházak működési támogatását.
Ahogy mi is megírtuk: a intézkedések hírére videóüzenetben adott hangot tiltakozásának a kormány színházakat érintő törvénytervezete ellen számos színész, rendező, többek között Pogány Judit, Gálffi László, Bálint András, Mácsai Pál, Ónodi Eszter, Pintér Béla. Az üzenet mellett hétfőre tüntetést is szervezett a Katona, az Örkény és a Radnóti színház, illetve a Független Előadó-Művészeti Szövetség.
A Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott, erről szóló javaslat hétfőn került fel a Parlament honlapjára, és ez jóval rövidebb, mint a múlt héten kiszivárgott törvénytervezet - írja a 24.hu.
A szóban forgó törvényjavaslatból teljes egészében hiányoznak a Nemzeti Kulturális Alapot érintő rendelkezések. Nincs benne az a szakasz sem, amely gyakorlatilag vétójogot adott volna az emberi erőforrás miniszternek az önkormányzati fenntartású színházak igazgatóinak kinevezéséhez.
Kikerült ezen kívül a független színházak működési támogatásának megszüntetése is és a Magyar Nemzeti Kultúrközpont létrehozása sem.
Ezzel a három legvitatottabb intézkedés – talán a széles körű tiltakozások hatására – már nincs benne a javaslatban, ám ettől még komoly változásokra ad lehetőséget a törvény. A Nemzeti Kulturális Tanács felállítása benne marad a tervezetben, és arról is rendelkezik a javaslat, hogy különbséget tesz állami és önkormányzati fenntartású színházak között. Ha az önkormányzat nem tud minden forrást fedezni (mint az összes fővárosi színház esetében), az önkormányzat a kormányhoz közös működtetésre vonatkozó kérelmet terjeszthet elő, amit a kormány megvizsgál – így foglalta össze a jelenlegi helyzetet a Fidelio elemzése. A javaslat szövege szerint „a miniszter és az önkormányzat meghatározza – ideértve a vezetői kinevezés módját is – az intézmény közös működtetésének és működésének részletes szabályait; rögzíti a központi költségvetésből juttatandó támogatás és az önkormányzati támogatás mértékét.”
Új kitétel a tervezetben, hogy „a színház közös működtetésére irányuló megállapodásnak garantálnia kell a közös működtetésben működő színház művészeti szabadságát.”
A törvényjavaslatról szerdán, gyorsított eljárásban dönt az Országgyűlés.
Lengyel Anna, aki a tüntetés egyik szervezője, a 24.hu kérdésére azt válaszolta, hogy "a
kormány megijedt", mert majdnem 50 ezren írták alá a tiltakozó petíciót, sokan jelezték részvételüket a tüntetésen, és híres színészek is kiálltak a színházi szabadság mellett.
Szerinte még így sem tiszta az NKA jövőbeli szerepe, a színházigazgatók kinevezése, és továbbra sem kérdeztek meg senkit a javaslatról.
"Folytatjuk" - mondta Lengyel Anna, és szívesen látják a tüntetésen az eddig kimaradókat, például a Vígszínházat. Folytatják a tiltakozást, amíg vissza nem vonják a javaslatot, és el nem kezdenek egyeztetni a szakmával.