Nem lesz több gyerek, ha sokan a szüleiktől sem költöznek el
A szakember azt mondja: hiába fog növekedni a gyermekvállalási hajlandóság, nem tudja majd ellensúlyozni azt a csökkenést, hogy egyre többen lépnek ki a szülőképes korból, és egyre kevesebben képnek be.
Dávid Beáta egy több mint 20 évet átfogó kutatást mutatott be, ami még 1988-89-ben kezdődött. Ennek keretében 301, a budapesti agglomerációban élő családot interjúvoltak meg, olyanokat, akik első gyereküket várták. 2012-ben újra felkeresték a kutatásban szereplő családokat és ismét beszélgettek velük. Az egyik fő kérdés az volt, hogy az akkor már felnőttnek számító gyermekeik vállalnak-e gyereket.
Az első generációnak, vagy az 1990-es fiataloknak összesen 218 gyerekük született, 110 első, 80 második, 26 harmadik és 2 negyedik.
A 2012-es fiatalok közül, akik a kutatás idején annyi idősek voltak, mint az első beszélgetés idején a szüleik, mindössze háromnak volt gyereke (vagyis 5 százaléknak). Ebből ketten azt mondták, többet nem is szeretnének vállalni.
Érdekes fejlemény, hogy megjelent az úgynevezett
akaratlagos gyermektelenség
is, ami 25-30 éve még nem, de manapság már egyre inkább benne van a társadalmi gondolkodásban.
Dávid Beáta ismertette,
a 23-24 éves fiatalok kétharmada még mindig a saját szüleivel élt, sokuknak még nem volt tartós párkapcsolata és össze sem költözött senkivel.
A vizsgálat során a kutatók arra jutottak, hogy a fiatalok családalapításának egyik fő gátjai maguk a szülők, akik mindent megtesznek az otthoni jólét érdekében. Sajnos azonban így megnehezítik a felnőtté válást a gyerekeik számára.
A bizonytalanság is erős faktor a fiatalok életében, ami miatt nem akarnak gyereket vállalni. Hozzá kell tenni azonban, hogy a szülők a felmérés szerint anno ugyanannyira érezték biztosnak a helyzetüket, mint most a gyerekeik, a fontossági sorrend azonban változott: már nem a munkahely biztonsága, stabilitása a legszámottevőbb, hanem az, hogy milyenek a családi és baráti kapcsolatok.
A mostani fiatalok jóval többet foglalkoznak magukkal, mint ahogy azt szüleik tették, bizonytalanságuk pedig abból fakad, hogy ez az életmód teljesen és hirtelen megváltozna, ha családot alapítanak. Megijednek attól, hogy ez lemondással jár
- fogalmazott a kutató.
A teljes előadást itt lehet megnézni: