Egy pillanat alatt omolhat össze a globális ökoszisztéma – 200 tudós kongatja a vészharangot egy friss tanulmányban
Az ausztrál erdőtüzekben becslések szerint egymilliárd állat pusztult el – a megégett koalákról készült szívszorító felvételek bejárták a világot –, de a tudósok szerint Európa a mérések óta észlelt harmadik, Ázsia pedig a negyedik legmelegebb októberét élte át 2019-ben, míg az Északi-sarkon az elmúlt öt évben melegebb volt, mint eddig bármikor.
I just rescued this beautiful joey who was by herself, high up in a dead tree. She has burns on her nose, cheek and ears. Finding her broke my heart but she’s seen the vet now and with care, she’s going to be ok. #koalas #bushfires #kangarooisland #wildliferescue pic.twitter.com/KOCNVJfeVt
— Kailas Wild (@kailaswild) February 4, 2020
Maria Ivanova, a Massachusetts-i Egyetem professzora szerint
az emberiség "történetének legkritikusabb pillanatában" van. Most, 2020-ban nagyobb a felelősségünk, mint valaha. Amit a következő évtizedben teszünk, gyakorlatilag azon múlik a jövőnk.
A felmelegedés mellett az egyre szélsőségesebb időjárási jelenségek – hurrikánok, árvizek, szőkőárak, erdőtüzek, "megbolondult" hőmérsékletek –, a növekvő szén-dioxid- és metángáz kibocsátás, a tömeges állatkihalás (a becslések szerint az évszázad végéig egymillió állatfaj halhat ki), valamint az előzőekből következő élelmiszer- és vízhiány együtt, a "dominó-elv" alapján működésbe lépve egyszerre boríthatja fel a Föld ökoszisztémáját, és sajnos nem is olyan sokára.
Jelenleg a Földön 820 millió ember éhezik – ez a szám öt éve még "csak" 785 millió volt –, ugyanakkor a fogyasztói társadalmakban 650 millióan túlsúlyosak, tehát a globális élelmiszer-elolszlás is aggasztó aránytalanságokat mutat, amely további, tömeges népvándorlásokhoz vezethet (legutóbb Indiában, a rettenetes hőség és vízhiány miatt hagyták el milliók az otthonaikat).
"Amivel az emberiség szembenéz, az több, egymással kölcsönhatásba lépő katasztrófa együttes pusztítása, ami ellen azonnal tennünk kell valamit. Nincs idő várni" - mondják a jelentést készítő tudósok.
A világ döntéshozói jövő hónapban a glasgow-i ENSZ klímakonferencián, októberben pedig a kínai Kunming városában ülnek össze azzal a céllal, hogy eldöntsék, milyen azonnali lépéseket kell tenniük a Föld országainak a globális összeomlás elkerüléséért.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!