Donald Trump: amerikai orvosok is segítik Boris Johnson kezelését
"Óriási előrehaladást értünk el a vírus elleni terápiában" - jelentette ki az amerikai elnök a koronavírus-járvánnyal szembeni intézkedéseket irányító kormányzati munkacsoport szokásos napi sajtókonferenciáján a Fehér Házban hétfőn este.
Donald Trump Boris Johnsonnak címzett jókívánságokkal kezdte beszédét. Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy brit a kormányfő tíz napja jelentette be, őt is megfertőzte a koronavírus. Az elején még enyhe tünetei voltak, ezért otthonában ápolták. Mivel tünetei nem javultak, orvosai tanácsára kórházba vitték. Boris Johnson állapota viszont tovább romlott, így hétfő este 19 órakor az intenzív osztályra vitték.
Donald Trump hétfői sajtókonferenciáján azt mondta: az amerikaiak imádkoznak a politikus felépüléséért, a Fehér Ház pedig felvette a kapcsolatot a miniszterelnök orvosaival. Az amerikai elnök azt is közölte,
a fertőzés elleni terápiákon dolgozó két amerikai céget is felkért, hogy működjenek együtt Johnson orvosaival.
Trump emellett bejelentette, hogy még ezen a héten több milliárd dollár értékű segítséget osztanak szét az Egyesült Államok kórházai között. Megemlítette, hogy sikerült megállapodásra jutnia az eddig a belföldi szállításoktól vonakodó 3M nevű amerikai vállalattal, és a cég 166 millió 600 ezer maszk gyártására tett ígéretet. A társaság ugyanakkor továbbra is exportálhat maszkokat Kanadába és Latin-Amerikába.
Az elnök elégedetlenségét fejezte ki az indiai állásponttal kapcsolatban. Még a hétvégén ugyanis telefonon felhívta Narendra Modi indiai miniszterelnököt, és arra kérte, hogy oldja fel a hidroxi-klorokin nevű szer exportkorlátozását. Ez az a malária és egyes súlyos autoimmun betegségek kezelésére használt gyógyszer, amellyel több amerikai kórházban is megpróbálják kezelni a koronavírus-fertőzötteket.
Modi azonban nem vette figyelembe a kérést. Trump a sajtókonferencián erre úgy reagált: "nem tetszik" neki az indiai politikus döntése, és meglehet, lesz ennek retorziója.
Az elnök kérdésre válaszolva kifejtette: megfontolandó, hogy a járvány egyes amerikai epicentrumaiba külön repülőgépekkel szállítsák a segítséget, maszkokat, védőköpenyeket és orvosi segédeszközöket.
Állást foglalt a gazdaság újraindítása mellett is.
"Megpróbáljuk április végén megszüntetni az érvényben lévő korlátozásokat"
- fogalmazott.
Bejelentette, hogy ezentúl rajta és Mike Pence alelnökön is rendszeresen elvégzik a vírustesztet. A konferencián jelen volt Pence is, aki azt mondta, hogy hétfőn vizsgálták meg újra, és az eredmény negatív lett.
Az egyik újságíró azt a jelentést firtatta, amelyet az egészségügyi és emberi erőforrások minisztériumának főellenőre tett közzé hétfőn, s amely szerint a koronavírusos esetekkel küszködő kórházaknak nincs elegendő felszerelésük, orvosi maszkjuk, védőruházatuk, segédeszközük. Trump cáfolta ezt.
"Ez nem igaz, ez egyszerűen nem így van" - mondta.
Brett Giroir admirális, az egészségügyi és emberi erőforrások tárcájának államtitkára szintén visszautasította a jelentésben foglalt megállapításokat, hozzátéve, hogy azok valószínűleg a járvány kezdeti szakaszában szerzett tapasztalatokon alapultak.
Trump tájékoztatott arról is, hogy hétfőn délután telefonon tárgyalt a demokraták várható elnökjelöltjével, Joe Bidennel, az Obama-kormányzat egykori alelnökével. "Nagyszerűnek" és "meleg hangúnak" nevezte a beszélgetést; azt mondta, hogy a járvány elleni küzdelmet vitatták meg.